MEN przy wprowadzaniu zmian dotyczących szkolnictwa zawodowego współpracować będzie z innymi ministerstwami, a także z pracodawcami.
Minister edukacji Anna Zalewska wzięła udział w konferencji „Pracodawcy gwarantem pozytywnej zmiany w kształceniu zawodowym”. W spotkaniu uczestniczyła także wiceminister Teresa Wargocka. Głównym tematem konferencji było znaczenie pracodawców w szkolnictwie zawodowym, wskazanie ich roli w systemie edukacji oraz zaprezentowanie konkretnych osiągnięć w zakresie edukacji.
– Chcemy wspólnie z pracodawcami zmieniać szkolnictwo zawodowe w Polsce – powiedziała Minister Anna Zalewska. – Szkolnictwo zawodowe nie może czekać. Konieczne są pilne zmiany. Zachęcam państwa do współpracy, do przekazywania nam swoich pomysłów – zwróciła się do pracodawców.
Minister edukacji zapowiedziała, że MEN przy wprowadzaniu zmian dotyczących szkolnictwa zawodowego współpracować będzie z innymi ministerstwami, a także z pracodawcami.
Uczestnicy konferencji dyskutowali również o włączeniu pracodawców w rozwój szkolnictwa z wykorzystaniem środków europejskich oraz o zadaniach kuratorów oświaty w zakresie edukacji zawodowej.
Podczas spotkania Jerzy Straszewski z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej i Krzysztof Baranowski z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości zaprezentowali dobre praktyki w zakresie wprowadzania nowych zawodów.
Wiceminister edukacji Teresa Wargocka, odnosząc się do zaprezentowanych informacji, wyraziła opinię, że w Polsce istnieje wiele sprawdzonych modeli współpracy pomiędzy samorządami, pracodawcami i szkołami. Zapowiedziała także, że Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie chciało skorzystać z tych dobrych doświadczeń.
– Szkoła zawodowa powinna ściśle współpracować z pracodawcami na każdym etapie edukacyjnym ucznia i dostosowywać system nauki do regionalnego rynku pracy – mówiła sekretarz stanu w MEN.
W konferencji która odbyła się 15 lutego udział wzięli przedstawiciele organizacji pracodawców, stowarzyszeń zawodowych, izb rzemieślniczych i gospodarczych oraz specjalnych stref ekonomicznych.
Źródło: pulshr.pl