Bezpłatne płyty CD ze scenariuszami lekcji i komiksami mogą być pomocne na lekcjach historii, społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie i do nauki podstaw przedsiębiorczości.
Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przygotowało kolejną już siódmą antologię komiksową, która w jasny i przystępny sposób przedstawia istotne dla wszystkich zagadnienia gospodarcze. W roku 2015/2016 skupia się ona na świadomości konsumenckiej, efektywnym wydatkowaniu środków unijnych, kadencyjności władz oraz utrudnieniach, jakie stawia przed Polakami system podatkowy.
Płyty CD ze scenariuszami lekcji i komiksami są dostępne bezpłatnie dla zainteresowanych osób. W szczególności oferta skierowana jest do nauczycieli historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie oraz podstaw przedsiębiorczości, od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych. Antologie są zgodne z podstawą programową szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
Tematy najnowszych scenariuszy lekcji to:
- Unia daje, my bierzemy – czyli o inwestycjach, finansowanych ze środków UE,
- Scena polityczna,
- Klient nasz pan – czyli o prawach młodego konsumenta,
- Między rajem a piekłem (podatkowym) – czyli o polskim systemie podatkowym,
- Jak nie zmarnować unijnych funduszy?,
- Kadencjozaur, czyli co nam po wiecznych politykach?,
- Diabeł tkwi w szczegółach - czyli jak być świadomym konsumentem,
- Obywatel a urząd skarbowy, czyli prawa i obowiązki polskiego podatnika,
- Poseł - kto to taki?,
- Kupuj z głową czyli o czym powinien pamiętać (młody) konsument.
Komiksy ekonomiczne, jako materiał pomocniczy do powyższych lekcji, zostały nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez FOR we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w 2015 r. Prace konkursowe dotyczyły czterech tematów: świadomości konsumenckiej, efektywnego wydatkowania środków unijnych, kadencyjności władz oraz utrudnień, które stawia przed Polakami system podatkowy. W jury konkursu zasiedli: prof. Leszek Balcerowicz - Przewodniczący Rady FOR oraz znani rysownicy i satyrycy - Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki (twórcy Jeża Jerzego), Antoni Rodowicz, Adam Radoń z Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier oraz Teresa Notz z Banku Zachodniego WBK.
Scenariusze lekcji, komiksy i animacje ze wszystkich sześciu edycji są dostępne tutaj.