Ocena, czy istniejąwarunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony, choćby w niepełnym wymiarze zajęć(art. 10 ust. 6 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela), powinna uwzględniaćdłuższąperspektywęczasowątrwania takiej umowy.
Przewidziany w art. 10 ust. 7Karty Nauczyciela wyjątek przewidujący możliwośćzatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy o pracęna czas określony wymaga zaistnienia jednej z dwóch określonych w tym przepisie przesłanek - potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Przepis ten nie wymaga ani wskazania w umowie terminowej przyczyny (celu), dla której została zawarta, ani nawet wyjaśnienia przez pracodawcęprzy zawieraniu takiej umowy z nauczycielem, jakie konkretnie przesłanki zadecydowały o konieczności nawiązania z nim umownego stosunku pracy na czas określony, zamiast na czas nieokreślony. Istotne jest to, aby jedna z przesłanek określonych w art. 10 ust. 7Karty Nauczyciela faktycznie zachodziła, gdyżw przeciwnym wypadku umowęzawartąna czas określony należy traktowaćjako zawartąna czas nieokreślony.
Niezależnie od tego należy stwierdzić, że zastosowanie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w zakresie, w jakim ustanawia przesłankępotrzeby wynikającej z organizacji nauczania, jest ściśle uzależnione od konkretnych okoliczności faktycznych. W dotychczasowym orzecznictwie Sąd Najwyższy wielokrotnie wypowiadałsięna temat sposobu, w jaki należy to pojęcie interpretować, wyjaśniając, że należy je odnosićdo zasad funkcjonowania szkoły (przedszkola), a więc liczby klas (grup), rodzaju przedmiotów, liczby godzin lekcyjnych, liczby etatów, czasu nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowości pracy szkoły, przypadków ograniczonego wymiaru godzin nauczania określonego przedmiotu w całym roku lub jego części, czy teżniepewności co do czasu prowadzenia określonej działalności, liczby uczniów lub uzyskania zgody podmiotów zewnętrznych. Do takich okoliczności niewątpliwie należy niepewnośćco do liczby dzieci 6-letnich, których rodzice skorzystająz możliwości poddania ich obowiązkowi szkolnemu w latach szkolnych.
Ocena, czy istniejąwarunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony, choćby w niepełnym wymiarze zajęć(art. 10 ust. 6 Karty Nauczyciela), powinna uwzględniaćdłuższąperspektywęczasowątrwania takiej umowy. Warunki te nie występują, gdy z oceny konkretnej sytuacji wynika, że występowała uzasadniona niepewnośćco do możliwośćtakiego zatrudnienia w kolejnych latach szkolnych. Istnienie stanu niepewności oceniane jest na datęzatrudniania nauczyciela, a nie z perspektywy czasowej.
Źródło: Wyrok SN z dnia 9 lipca 2015 r. I PK 241/14