Dyrektor zespołu szkółnie może zwolnićpedagoga tylko dlatego, że nie ma dla niego odpowiedniej liczby godzin w tej z dwóch jednostek, w której podwładny świadczy pracę. Musi braćpod uwagęogólny stan całej placówki.
Na podstawie art. 10 ust. 1Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje sięw szkole, a w razie powołania zespołu szkół, jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkółna podstawie umowy o pracęlub mianowania. Z wykładni językowej art. 20 ust. 1 pkt 2Karty Nauczyciela wynika jednoznaczny wniosek, że pojęcie "szkoła" oznacza jednostkęorganizacyjną, która jest pracodawcą. Sprzeczne z regułami wykładni językowej byłoby nadanie wskazanemu przepisowi takiego znaczenia, że dotyczy poszczególnych szkółwchodzących w skład zespołu szkół, a nie tego zespołu, jako całości. Taka wykładnia eliminowałaby, wbrew wyraźnemu brzmieniu art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela, zespółszkółze zbiorczego pojęcia "szkoła". Ustanowiony w art. 14 ust. 2 Karty Nauczyciela obowiązek określenia w umowie o pracęlub akcie mianowania typu (rodzaju) szkoły, w której pracuje nauczyciel, w razie zatrudnienia w zespole szkółnie stanowi podstawy do ograniczania zastosowania art. 20 ust. 1 pkt 2Karty Nauczyciela do zmian organizacyjnych lub zmian planu nauczania i wynikającej z nich niemożliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęćw tej szkole. Pracodawcą jest bowiem zespół szkół i w ramach tego zespołu ma byćrozpatrywana możliwośćzapewnienia nauczycielom zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęći ewentualny wybór nauczyciela, którego należy zwolnić.
Gdyby przyjąć, że możliwośćzatrudniania nauczyciela w pełnym wymiarze zajęćma byćoceniana przez dyrektora zespołu szkółw stosunku do szkoły, która została wskazana w umowie o pracęlub akcie mianowania nauczyciela, jako miejsce pracy, to art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela byłby podstawąwypowiedzenia stosunku pracy nawet wówczas, gdyby w innej szkole zespołu nauczyciele danej specjalności byli zatrudniani w godzinach ponadwymiarowych lub w tym samym czasie zwolniło sięstanowisko. Podważałoby to sens uznania zespołów szkółza pracodawców. Należy zatem uznać, że dopuszczalnośćrozwiązania z nauczycielem stosunku pracy wskutek częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, powinna byćoceniana z uwzględnieniem możliwości zatrudnienia w zespole szkółbędącym jego pracodawcą, a nie tylko szkole wskazanej w umowie o pracęlub akcie mianowania jako jego miejsce pracy w ramach zespołu.
Źródło: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 lipca 2014 r. I PZP 5/14