– To będzie jedna z moich pierwszych decyzji. Przygotowujemy już nowelizację Karty Nauczyciela, która zniesie godziny karciane – zadeklarowała w ubiegły piątek minister edukacji narodowej.
Anna Zalewska spotkała się z przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, którzy obradowali w Kaliszu.
– Godziny karciane to tak naprawdę niepotrzebna biurokracja. Nauczyciele nie otrzymują za nie wynagrodzenia – powiedziała Anna Zalewska. – Nauczyciele nadal będą pracować z uczniami, ale nie będą musieli opisywać tych działań w szeregu dokumentów – dodała.
Zdaniem szefowej MEN godziny karciane znikną od przyszłego roku szkolnego.
Związkowcy pozytywnie ocenili tę zapowiedź. Zgodzili się również na inne zaplanowane przez minister edukacji zmiany: wzmocnienie pozycji nauczyciela oraz odbiurokratyzowanie szkoły.
Przedstawiciele KSOiW NSZZ „Solidarność” wyrazili także oczekiwanie, że decyzja o zmianie w ustroju szkolnym, polegająca na stopniowym wygaszaniu gimnazjów, będzie wypracowana w drodze rzeczywistego dialogu społecznego, po dogłębnej analizie podstawy programowej oraz skutków planowanych zmian.
– Tak właśnie się stanie. Zaplanowaliśmy bardzo szerokie konsultacje. Nie podejmiemy żadnej decyzji bez skonsultowania jej z nauczycielami. To będzie rzeczywisty dialog – zapewniała minister.
Z kolei w środę 25 listopada rozmawiała z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, w tym z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem.
– To było dobre spotkanie i dobra rozmowa. Wskazywaliśmy sobie tor dyskusji i sposób, w jaki będziemy rozmawiać o zmianach – powiedziała Anna Zalewska.
Szefowa MEN przypomniała, że od objęcia przez nią urzędu Ministra Edukacji Narodowej rozpoczęła ogólnopolską debatę o oświacie. – Już w pierwszym dniu po zaprzysiężeniu rozmawiałam z Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Za mną także spotkania z nauczycielskimi związkami zawodowymi – powiedziała. – Będziemy debatować najszerzej, jak to tylko możliwe – zadeklarowała szefowa MEN powołując się na doświadczenia z Kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Minister przypomniała, że nie ma jeszcze projektu ustawy dotyczącego wygaszania gimnazjów. – W związku z tym wyliczenia i dyskusje na temat rzekomych zwolnień nauczycieli i innych zagrożeń są tylko i wyłącznie hipotetyczne – powiedziała minister edukacji.
– Zależy nam na maksymalnym uspołecznieniu dyskusji, dlatego postanowiliśmy, że będziemy spotykać się systematycznie, nie tylko ze związkami – dodała po spotkaniu z ZNP.
Pytana o kolejny przygotowywany projekt (dotyczący podwyższenia wieku obowiązku szkolnego do siedmiu lat) i związane z nim obawy ZNP, Anna Zalewska przypomniała, że propozycje nowych regulacji będą gotowe za kilka dni.
– Obawy o konsekwencje finansowe tego projektu są niesłuszne – uspokajała. – Rozmawialiśmy z prezesem Broniarzem o mechanizmie i źródle wyliczeń ZNP. Doszliśmy do wniosku, że są to szacunki i obawy. Ustaliliśmy, że kiedy pojawi się projekt i konkretne rozwiązania, wrócimy do rozmowy. Po to, by obawy pana prezesa, a przede wszystkim rodziców i nauczycieli, wyeliminować – powiedziała minister Anna Zalewska.
W trakcie spotkania z przedstawicielami ZNP szefowa MEN rozmawiała także m.in. o zmianie ustawy o systemie oświaty.
– W tej kwestii mamy pełną zgodę. Będziemy robić to razem. Ustawa o systemie oświaty musi być napisana w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o tym, w jaki sposób i w którym kierunku zmieniamy system edukacji. A to może stać się dopiero po społecznej debacie. Będą w niej uczestniczyć wszyscy, którzy będą chcieli w niej uczestniczyć – powiedziała minister edukacji.
Anna Zalewska pytana o ewentualne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli od 2016 r. zaznaczyła, że „nie możemy na ten temat dyskutować, bo nie my jesteśmy gospodarzem tej ustawy budżetowej”.
– Pierwszym gestem dla nauczycieli jest propozycja, o której rozmawialiśmy dziś z prezesem Broniarzem, a wcześniej ze środowiskiem nauczycielskiej „Solidarności”, czyli likwidacja tzw. godzin karcianych – przypomniała szefowa MEN.– Nie chcemy nigdzie robić bałaganu. Wiemy, że dyrektorzy szkół mają wpisane godziny karciane do swojej organizacji pracy. W związku z tym, ten pomysł będzie działał od września przyszłego roku – dodała.
Anna Zalewska odnosząc się do planowanych reform systemu edukacji, szczególnie jego ustroju i związanych z nimi obawami związkowców i rodziców, jednoznacznie zaznaczyła: – Napiszemy te zmiany razem.
Po spotkaniu Prezes Sławomir powiedział: Doceniamy otwartość minister edukacji, ale czekamy na konkrety i szczegóły proponowanych rozwiązań, czyli projekty ustaw – komentował tuż po spotkaniu prezes ZNP, Sławomir Broniarz. – Spotkanie było merytoryczne. Minister przyjęła zaproszenie na debatę o gimnazjach, którą Związek organizuje w Warszawie 7 grudnia z udziałem ekspertów, samorządowców, nauczycieli i pracowników akademickich.
Źródło: men.gov.pl, znp.edu.pl, inf. własna
Polscy uczniowie, przebadani przez OECD w światowym rankingu zajęli bardzo wysokie, 11. miejsce. Badacze Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju sprawdzili wiedzę dzieci z 76 państw na całym świecie. Najlepsze rezultaty osiągnęła młodzież z Singapuru. Tuż za nimi uplasowali się nastolatkowie z Hong Kongu i Korei Południowej. Miejsca za podium zajęli Japończycy i Tajwańczycy. Jednak dla nas najważniejsza jest informacja o sukcesie dzieciaków z Polski, które zajęły 11. miejsce.
Tadeusz Narkun