Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Edukacja w exposé Pani Premier

Edukacja w exposé Pani Premier fotolia.pl

Prawo wyboru dla rodziców w jakim wieku ich dzieci pójdą do szkoły, stopniowy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum – to tylko niektóre zmiany, jakie w swoim exposé zapowiedziała premier RP Beata Szydło.

Szefowa rządu zapowiedziała zmiany w m.in. szkolnictwie zawodowym.
– Szkolnictwo zawodowe musi być dostosowane do potrzeb rynku pracy – powiedziała Beata Szydło. W dalszej części swojego wystąpienia dodała: – Szkolnictwo zawodowe trzeba odbudować. Zrobimy to – zadeklarowała premier.

Beata Szydło zapowiedziała także, iż elementem prorodzinnej polityki państwa będzie rozbudowa sieci przedszkoli. – Naszym celem jest, by były one bezpłatne – powiedziała.

Kwestie związane z działalnością szkół znalazły się także w części exposé poświęconej polityce zdrowotnej. Rząd chce realizować program gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

Beata Szydło zapowiedziała cofnięcie tzw. reformy 6-latkowej.– Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo najlepiej znają swoje dzieci. Będą decydowali, czy ich dziecko pójdzie do szkoły w wieku lat sześciu czy siedmiu – oznajmiła szefowa rządu. – Stopniowo wrócimy do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum – zadeklarowała.

Beata Szydło zwróciła się także do nauczycieli: – Proszę się nie obawiać. Naszym nadrzędnym celem będzie wykorzystanie państwa doświadczeń. Zmiany w oświacie będą wprowadzane przy uzgodnieniach z nauczycielami. Chcemy, by zawód nauczyciela zyskał należne mu pozycję i godność – powiedziała.

Premier zapowiedziała, że jedną z pierwszych decyzji minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej będzie likwidacji tzw. godzin karcianych.
– Odbiurokratyzujemy polską szkołę. Polska szkoła ma uczyć i wychowywać, a nauczyciele muszą mieć godne warunki – podkreśliła szefowa rządu.

Odnosząc się do systemu testowego dodała: – Życie to nie test. Wiedzę i postawy powinna kształtować szkoła. Premier zapowiedziała także zmiany w m.in. kanonie lektur.

Źródło: men.gov.pl, samorzad.pap.pl

Komentarza: Stare przysłowie głosi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Nie jest to jakaś wielka myśl wszechegzytencjalna (neologizm ten jest mój), ale proponowane przez premier Szydło kierunki to kolejne przemeblowanie oświaty. Kolejne zmiany, które mają nie prowadzić w przyszłość, tylko raczej odtworzyć to, co było kilka lat temu. Współczuję rodzicom, nauczycielom i uczniom, nie mówiąc już o organach prowadzących, czyli głównie samorządach. Pamiętajmy o tym, że to nie uczniowie są dla szkoły, ale szkoła jest dla nich i ich rodziców. Pozwolę sobie nie zgodzić się z Panią Premier, że życie to nie test. Przeciwnie, życie to jeden wielki test. I nie jest ważne kto mi pomoże, bo każdy ten test musi zdać sam, bez względu na to, kim był, kim jest i kim będzie.  (T. Narkun)

Pt., 20 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun