Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie wielkopolscy negatywnie o rozporządzeniu sklepikowym

Starostowie wielkopolscy negatywnie o rozporządzeniu sklepikowym fotolia.pl

Choć właściwe odżywianie jest istotnym czynnikiem życia ludzkiego, to zmiany w nawykach żywieniowych nie mogą odbywać się zbyt gwałtownie. Edukacja w tym obszarze powinna być długofalowa i wielokierunkowa.

Tak wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego z 5 listopada br. Starostowie zauważają w nim, że rozporządzenie ministra zdrowia z 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach jest w docelowym zamyśle zasadne, jednak w praktyce okazało się zbyt restrykcyjne i w efekcie wywołało wiele negatywnych skutków.

A to dlatego, że ograniczenia żywieniowe spowodowały ogromne zubożenie asortymentu w szkolnych stołówkach i sklepikach. A szybkie tempo zmian wywołało skutek odwrotny do zamierzonego. – Drastycznie spadła liczba uczniów korzystających z posiłków wydawanych w szkolnych stołówkach, zaś działające w szkołach sklepiki w większości zawiesiły swoją działalność. Równocześnie obserwuje się wzrost grona dzieci i młodzieży przynoszącej do szkoły własne śniadanie obfitujące w produkty niedopuszczone do sprzedaży powyższym rozporządzeniem – czytamy w stanowisku. Prowadzi to także do sytuacji, w których uczniowie odsprzedają sobie produkty, opuszczają budynki szkolne w czasie przerw po to, aby udać się na zakupy do pobliskich sklepów. Co więcej, niespożywane w szkole posiłki są marnowane i trafiają do śmietnika. Także ajenci prowadzący sklepiki szkolne mają utrudnione warunki pracy.

Konwent krytykuje również termin wdrożenia w życie przyjętych uregulowań. – Prace organizacyjne związane z przygotowaniem stołówek szkolnych do niezakłóconego działania w każdym kolejnym nowym roku szkolnym rozpoczynają się już lipcu, bowiem ustawa prawo zamówień publicznych obliguje dyrektorów szkół i placówek oświatowych do stosowania odpowiednich procedur z zachowaniem wymaganych terminów – zaważa Lech Janicki, przewodniczący Konwentu Powiatów Wielkopolskich, starosta ostrzeszowski. – Należy zastanowić się i rozgraniczyć również wymagania żywieniowe dotyczące dzieci w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych, kształcących również osoby pełnoletnie – dodaje. Starostowie apelują zatem o ponowną analizę wytycznych zawartych w rozporządzeniu. Stanowisko zostało wysłane m.in. do ministra zdrowia oraz ministra edukacji narodowej.

Czw., 19 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska