Ministerstwo zdrowia udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozporządzenia „sklepikowego”.
Rozporządzenie weszło w życie 1 września. Dotyczy przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także placówek systemu oświaty. Wzbudziło jednak wiele pytań natury praktycznej, dlatego 15 września br. ministerstwo zdrowia zdecydowało się na opublikowanie odpowiedzi na te najczęstsze. Możemy je znaleźć TUTAJ.
Przedstawiamy co ciekawsze. I tak, zgodnie z wyjaśnieniami resortu kanapki i tosty mogą być podawane na ciepło, jeżeli produkty wykorzystane do ich przygotowania spełniają wymogi rozporządzenia.
Na pytanie czy można sprzedawać napoje, ministerstwo odpowiedziało że płyny dopuszczone do sprzedaży to: soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, woda mineralna nisko i średniozmineralizowana, woda źródlana, woda stołowa, a także herbata, napary owocowe oraz kawa zbożowa.
Jeśli chodzi o kanapki, to zakazane są te z „białych" kajzerek. W myśl rozporządzenia kanapki mogą być przygotowywane z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego.
Do kompotu owocowego nie można dodawać dodatku cukrów i substancji słodzących. Natomiast w procesie przygotowywania posiłków (wszystkich) rekomendowane jest używanie soli sodowo-potasowej. W żywieniu zbiorowym należy uwzględnić, że dzienne spożycie soli powinno wynosić nie więcej niż 5 g. Do przygotowywania posiłków i w procesie po przygotowaniu dozwolone jest używanie ziół lub przypraw świeżych lub suszonych bez dodatku soli.