Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZNP znowu na ścieżce wojennej

ZNP znowu na ścieżce wojennej fotolia.pl

Zahamowania procesu przekazywania samorządowych szkół i przedszkoli osobom fizycznym i prawnym niebędącym jst - jest jednym z postulatów ZNP. Związek wznawia akcję protestacyjną i wchodzi w spór z rządem.

Jak poinformował Sławomir Broniarz prezes ZNP na konferencji prasowej w Warszawie, 1 września związek wznawia akcję protestacyjną i wchodzi w spór z rządem. Daliśmy rządowi czas na spełnienie naszych postulatów do 24 sierpnia. Tymczasem ani pani premier, ani pani minister edukacji nie podjęły rozmów dotyczących żądań ZNP – mówi Sławomir Broniarz.

26 sierpnia Związek wystosował list do premier Ewy Kopacz. Czytamy w nim m.in.: Pani premier deklaruje w wywiadach chęć rozmowy i dialogu. Na bilbordach widać, jak Ewa Kopacz rozmawia z ludźmi. Ale tylko na zdjęciach. My tego nie odczuwamy. Czekamy na rozpoczęcie rozmów – dodawał prezes ZNP.

- Chcemy również przedstawiać nasze postulaty i dyskutować o oświacie z lokalnymi politykami, samorządowcami i rodzicami. Ruszamy z naszą kampanią informacyjną i akcją protestacyjną już od 1 września – wyjaśniał prezes Sławomir Broniarz.

POSTULATY I ŻĄDANIA ZNP WOBEC RZĄDU

  • Zachowanie uregulowań pragmatyki zawodowej nauczycieli w randze odrębnej ustawy.
  • Zwiększenie udziału budżetowych nakładów na oświatę w PKB.
  • Podwyższenie o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych.
  • Zahamowania procesu przekazywania publicznych szkół i przedszkoli samorządowych osobom fizycznym i prawnym niebędącym jednostkami samorządu terytorialnego.
  • Stworzenie mechanizmów systemowych zapobiegających łamaniu prawa przez organy prowadzące szkoły i pracodawców.
  • Przywrócenie kompetencji i roli kuratora oświaty jako gwaranta prawidłowej realizacji polityki oświatowej państwa.
  • Przywrócenie obowiązku ustalania w budżetach organów prowadzących szkoły odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Źródło: samorzad.pap.pl, znp.edu.pl

Pt., 28 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun