Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO stanął w obronie tegorocznych maturzystów

RPO stanął w obronie tegorocznych maturzystów fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z pytaniem, czy podczas przygotowywania arkuszy egzaminacyjnych tegorocznej matury było brane pod uwagę kryterium porównywalności wyników, w sposób zapewniający poszanowanie konstytucyjnych standardów?

Wystąpienie to zostało spowodowane faktem, że do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu maturalnego na zasadach obowiązujących w poprzednich latach. W tej grupie znajdują się tegoroczni absolwenci techników oraz osoby, które ponownie przystąpiły do egzaminu maturalnego. Pozostali abiturienci podeszli do egzaminu przygotowanego w oparciu o nową formułę (uwzględniającą zmiany w podstawie programowej).

Jak wynika z informacji udzielonych przez maturzystów, egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym znacząco różnił się od egzaminu, do którego przystąpili tegoroczni absolwenci liceów. Różnice miały dotyczyć nie tylko zakresu materiału objętego sprawdzianem, ale też poziomu trudności zadań i czasu przeznaczonego na ich rozwiązanie. W ocenie maturzystów, te odmienności nie były uzasadnione zmianą podstawy programowej. Ich skutkiem jest zaś nieporównywalność wyników uzyskiwanych przez dwie grupy zdających. W sytuacji, w której to wyniki egzaminów maturalnych są jedynym kryterium naboru na większość kierunków studiów, wszelkie różnice w zasadach przeprowadzania egzaminów mogą skutkować naruszeniem konstytucyjnej gwarancji równego dostępu do nauki, określonej w art. 70 ust. 4 zdanie 1 Konstytucji RP.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Czw., 20 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka