Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uczniowie i studenci na podbój wczechświata

Uczniowie i studenci na podbój wczechświata fotolia.pl

Na uczniów i studentów chętnych do zgłębiania tajemnic wszechświata, którzy wezmą udział w konkursie Odysseus II, czekają atrakcyjne nagrody, a zwycięzcy odwiedzą Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou), ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Do konkursu promującego działalność edukacyjną, która łączy naukę z eksperymentowaniem, zapraszają Europejska Agencja Kosmiczna i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Celem finansowanego przez Unię Europejską projektu Odysseus II jest popularyzacja ścisłych kierunków rozwoju zawodowego, przybliżenie problematyki badań kosmicznych, rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży tematyką eksploracji kosmicznej oraz próba znalezienia najzdolniejszej młodzieży zainteresowanej szeroko rozumianą tematyką badań kosmicznych.
Dzięki zorganizowaniu kilkuetapowego konkursu nastawionego na pobudzenie wyobraźni i twórczego myślenia – czy to poprzez zabawę, czy zaplanowanie i wykonanie samodzielnej pracy badawczej – projekt sprzyja rozwojowi wykwalifikowanej kadry naukowej, inżynierskiej i technicznej w dziedzinach związanych z priorytetami europejskiej polityki kosmicznej.

Do wygrania są atrakcyjne nagrody: wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (nagroda główna), wizyty w centrach kosmicznych ESA w Europie, a także nagrody rzeczowe: teleskopy, tablety, cubesat kits.
Odysseus II skierowany jest do dzieci, młodzieży i studentów ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych w trzech kategoriach wiekowych:

  • Skywalkers (uczniowie w wieku 7 – 12 lat);
  • Pioneers (uczniowie w wieku 13 – 18 lat);
  • Explorers (studenci w wieku 17 – 22 lata).

Tematyka prac konkursowych może odnosić się do: nauk ścisłych (np. astronomia, fizyka), nauk technicznych, nauk biologicznych (np. astrobiologia), nauk humanistycznych, nauk ekonomicznych. Projekty mogą być nadsyłane w jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej, w tym w języku polskim.

Prace na konkurs Odysseus II należy przesyłać wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu w terminach określonych dla poszczególnych kategorii wiekowych: Skywalkers od 1 września 2015 r. do 31 marca 2016 r.; Pioneers i Explorers od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r.
W trakcie dwóch cykli konkursu (rok szkolny 2015/2016 oraz rok szkolny 2016/2017) projekt Odysseus II pragnie zaangażować dziesiątki tysięcy uczniów i studentów z całej Europy. Przewidziane są trzy etapy: krajowy (uczestnictwo poprzez internet), regionalny (półfinały) i międzynarodowy (finał).
Pierwszym etapem jest ocena projektów na szczeblu krajowym, która odbędzie się od 16 stycznia do 28 lutego 2016 r. Członkowie zespołów projektów zakwalifikowanych do etapu regionalnego zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w półfinałach, w których będą współzawodniczyć z innymi krajowymi zwycięzcami w ich regionie. Regionalne półfinały odbędą się pomiędzy 15 marca a 26 kwietnia 2016 r. Zwycięzcy finałów regionalnych spotkają się w Brukseli lub w Tuluzie na finałach międzynarodowych zaplanowanych pomiędzy 4 a 7 lipca 2016.

  • Projektom będą przyznawane punkty na podstawie następujących kryteriów:
  • poziom trudności i poprawność merytoryczna;
  • związek z tematem;
  • sposób rozwiązania problemów;
  • oryginalność;
  • znaczenie społeczne;
  • sposób prezentacji;
  • wartość techniczna zastosowanych rozwiązań;
  • umiejętności praktyczne;
  • zrównoważony rozwój i ekologia.

Warto odwiedzić portal tego projektu, klikając TUTAJ.

Źródło: epodręczniki.pl, oddyseus-contest.eu

Czw., 20 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun