Lisewo, mała sołecka wieś w gminie Golub-Dobrzyń zgarnia duże pieniądze z Unii Europejskiej. Działa tam prężne Towarzystwo Wsi Lisewo i Okolic, od paru już lat organizujące projekty edukacyjne i integracyjne. Zaczęło się przed paru latu. Początki dzisiejszego boomu projektowego sięgają 2008 r., kiedy jeszcze stowarzyszenie nie istniało samodzielnie, tylko prace odbywały się w ramach Towarzystwa Rozwoju Gminy Golub-Dobrzyń. Prezes tej organizacji, pani Maria Gregorowicz dała aktywnym ludziom z Lisewa możliwość realizacji małego projektu w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich. Stało się to podstawą do powołania własnego towarzystwa.
Ten pierwszy projekt, na który otrzymali 50 tys. unijnego dofinansowania, był skierowany tylko do dzieci i zatytułowany „Wspólnie łatwiej się uczyć”. Kilku członków towarzystwa to nauczyciele i - jak mówi koordynator Anna Rydzińska ten wybór pierwszego projektu był naturalny. Tym bardziej, że w małych miejscowościach szkoła pełni rolę centrum, w którym wszyscy się spotykają. Członkami towarzystwa nie tylko nauczyciele – jest sołtys, będąca rolniczką oraz policjant.
Kolejny projekt był już skierowany do dorosłych i dotyczył aktywnej integracji. Dzięki 100 tys. złotych na jego realizację przez cały zeszły rok odbywały się w Lisewie różnorakie warsztaty, spotkania integracyjne, wyjazdy, kurs języka angielskiego i komputerowy. Wszystkie zajęcia i działania w ramach projektów przygotowywane są w porozumieniu z mieszkańcami i dzięki temu odpowiadają na ich zapotrzebowanie. Rękodzieło, kurs samoobrony dla pań, warsztaty kulinarne, aerobik i układanie kwiatów. Nie zapomniano także o panach, dla których przygotowana jest ciekawa oferta związana z rolnictwem, którym większość w Lisewie się zajmuje.
Największą atrakcją organizowanych przez Towarzystwo działań są wyjazdy. W aktualnie realizowanych działaniach przewidziano wyjazdy do teatru i opery w Warszawie, Jura Parku w Solcu Kujawskim, Trójmiasta, toruńskiego Cinema City. Zorganizowane będą też pielgrzymki - do Lichenia, Świętej Lipki, Obór i Rywałdu Królewskiego. Warunkiem udziału w wyjazdach jest udział w pozostałych zajęciach.
Pierwszeństwo udziału w projekcie mają osoby z Lisewa i okolic korzystające z pomocy GOPS, rolnicy oraz ucząca się młodzież powyżej 15 roku życia. Pńrojket może objąć sto osób. Rodzice nie muszą się obawiać o swoje dzieci, bo na czas zajęć mają one zapewnioną opiekę. O działaniach Towarzystwo będziemy informuj na bieżąco poprzez plakaty i ulotki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Jak mówi Anna Rydzińska, koordynator projektów: Na początku trochę się obawialiśmy, bo jesteśmy małą organizacją, a piszemy wnioski na tak duże kwoty, z czym wiąże się oczywiście spora odpowiedzialność. Jednak z każdym projektem nabieramy wprawy, czujemy się pewniej i wszystko idzie łatwiej. Moja rada? Wystarczy zebrać się, zacząć działać i solidnie wszystko zaplanować. Nie bać się i pisać, pisać i jeszcze raz pisać.
Źródło: pomorska.pl