Zgodnie z art. 90 ustawy o systemie oświaty niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych oraz szkół podstawowych artystycznych, otrzymują dotacje z budżetu gminy.
Dotacja, o której mowa, jest jednostronnym świadczeniem opartym na przepisach prawa publicznego, spełnianym przez dysponenta publicznych środków finansowych na rzecz podmiotów cieszących się przynajmniej względną niezależnością organizacyjno-finansową, o charakterze bezzwrotnym i nieekwiwalentnym, związanym z finansowaniem zadań lub działalności leżącej w interesie publicznym. Jak w przypadku każdej dotacji, stosunek prawny pomiędzy dotującym a dotowanym charakteryzuje się nierówną pozycją podmiotów i powierzeniem dotującemu kompetencji do władczego kształtowania treści tego stosunku. Niemniej jednostka samorządu danego szczebla (gmina, powiat) w zasadzie nie może odmówić szkole lub placówce niepublicznej udzielenia dotacji, jeżeli tylko zostały spełnione warunki szczegółowo określone w komentowanym artykule i został złożony odpowiedni wniosek.
Istotny problem na tle realizacji przepisów art. 90 stanowi dopuszczalność dochodzenia roszczenia o należną i niewypłaconą dotację na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym oraz przedawnienie roszczenia organu prowadzącego niepubliczną szkołę lub placówkę oświatową.
Odpowiadając należy stwierdzić, że roszczenie organu prowadzącego niepubliczną szkołę lub placówkę oświatową dotowaną przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie art. 90 ustawy. o systemie oświaty o zapłatę dotacji podlega 10-letniemu okresowi przedawnienia.
Natomiast dochodzenie roszczeń z tytułu dotacji możliwe jest wyłącznie na drodze postępowania przed sądami powszechnymi.
Źródło: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 kwietnia 2013 r. I ACa 86/16