Samorządy lokalne coraz częściej pracują nad powrotem opieki dentystycznej do placówek szkolnych.
Niegdyś był to standard, dziś rzadkość. Skutki opłakane – coraz więcej dzieci cierpi na próchnicę. A jak wynika z najnowszego raportu grupy badawczej Ipsos z marca 2015 r., aż 73 proc. dzieci z pięciu województw (mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego) ma próchnicę. Wyniki tegorocznego raportu są i tak lepsze w porównaniu do tych z grupy województw odwiedzonych w pierwszej edycji (próchnicę miało wtedy 80 proc. dzieci), ale mimo to wnioski są alarmujące. Próchnica to problem w zasadzie nieznany w innych krajach Unii Europejskiej.
W Podkowie na etacie
Wyjątkiem jest podwarszawska gmina Podkowa Leśna, która nigdy nie zrezygnowała z opieki medycznej dla swoich uczniów. Z chwilą kiedy ZOZ-y wycofywały się ze szkół, mieszkańcom udało się przekonać samorząd lokalny, że pozostawienie gabinetu dentystycznego i pielęgniarskiego w szkole będzie tylko z korzyścią dla dzieci. Władze samorządowe przystały na te sugestie i pozostawiony na terenie szkoły gabinet wyposażyły w sprzęt. Gabinet stomatologiczny i pielęgniarski działające w szkole są w całości finansowane przez gminę. Na pół etatu pracuje stomatolog, higienistka stomatologiczna i pielęgniarka. Cały personel zatrudniony jest na dziesięć miesięcy, a urlop realizuje w trakcie przerw świątecznych i ferii zimowych. W ten sposób samorząd nie płaci za miesiące, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Korzyści z takiego rozwiązania są olbrzymie w porównaniu do nakładów, które ponosi gmina. Oferta szkoły umożliwia ochronę dzieci przed próchnicą.
Niektórzy już myślą
Także władze Świdnicy chcą, aby dzieci w szkołach objęte zostały opieką stomatologiczną, jak również profilaktyką zapobiegania wad postawy. Obecnie trwają analizy dotyczące możliwości współfinansowania tych świadczeń przez NFZ.
Projekt świdnickich samorządowców wzorowany jest na rozwiązaniach przyjętych w niedalekim Wałbrzychu, gdzie prace związane z objęciem dzieci w szkołach opieką stomatologiczną są bardzie zaawansowane. Tam opieka stomatologiczna nad dziećmi będzie realizowana w ramach nowego, pilotażowego programu pod nazwą "Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 -2017", zainicjowanego przez prezydenta Wałbrzycha. Program będzie koordynowany, organizowany i prowadzony przez Urząd Miejski w szkołach, które podlegają miastu. Program będzie obejmował działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze. Ma to fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą, a jak wynika z danych Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej sytuacja wśród dzieci i młodzieży jest bardzo zła, ponieważ 69 procent 3-latków, 88 procent 6- latków i 81 procent 12-latków ma próchnicę.
Również Rzecznika Praw Dziecka widzi potrzebę wprowadzenia świadczeń medycznych do szkół. I trzeba je wprowadzić wprowadzać systemowo. Zagadnienie opieki medycznej w szkołach wpisuje się w koncepcję proponowaną przez Rzecznika, polegającą na wyodrębnieniu w koszyku świadczeń gwarantowanych świadczeń dla dzieci.
Źródło: Rynek Zdrowia