Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Gabinety stomatologiczne wracają do szkół fotolia.pl

Samorządy lokalne coraz częściej pracują nad powrotem opieki dentystycznej do placówek szkolnych.

Niegdyś był to standard, dziś rzadkość. Skutki opłakane – coraz więcej dzieci cierpi na próchnicę. A jak wynika z najnowszego raportu grupy badawczej Ipsos z marca 2015 r., aż 73 proc. dzieci z pięciu województw (mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego) ma próchnicę. Wyniki tegorocznego raportu są i tak lepsze w porównaniu do tych z grupy województw odwiedzonych w pierwszej edycji (próchnicę miało wtedy 80 proc. dzieci), ale mimo to wnioski są alarmujące. Próchnica to problem w zasadzie nieznany w innych krajach Unii Europejskiej.

W Podkowie na etacie

Wyjątkiem jest podwarszawska gmina Podkowa Leśna, która nigdy nie zrezygnowała z opieki medycznej dla swoich uczniów. Z chwilą kiedy ZOZ-y wycofywały się ze szkół, mieszkańcom udało się przekonać samorząd lokalny, że pozostawienie gabinetu dentystycznego i pielęgniarskiego w szkole będzie tylko z korzyścią dla dzieci. Władze samorządowe przystały na te sugestie i pozostawiony na terenie szkoły gabinet wyposażyły w sprzęt. Gabinet stomatologiczny i pielęgniarski działające w szkole są w całości finansowane przez gminę. Na pół etatu pracuje stomatolog, higienistka stomatologiczna i pielęgniarka. Cały personel zatrudniony jest na dziesięć miesięcy, a urlop realizuje w trakcie przerw świątecznych i ferii zimowych. W ten sposób samorząd nie płaci za miesiące, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Korzyści z takiego rozwiązania są olbrzymie w porównaniu do nakładów, które ponosi gmina. Oferta szkoły umożliwia ochronę dzieci przed próchnicą.

Niektórzy już myślą

Także władze Świdnicy chcą, aby dzieci w szkołach objęte zostały opieką stomatologiczną, jak również profilaktyką zapobiegania wad postawy. Obecnie trwają analizy dotyczące możliwości współfinansowania tych świadczeń przez NFZ.

Projekt świdnickich samorządowców wzorowany jest na rozwiązaniach przyjętych w niedalekim Wałbrzychu, gdzie prace związane z objęciem dzieci w szkołach opieką stomatologiczną są bardzie zaawansowane. Tam opieka stomatologiczna nad dziećmi będzie realizowana w ramach nowego, pilotażowego programu pod nazwą "Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 -2017", zainicjowanego przez prezydenta Wałbrzycha. Program będzie koordynowany, organizowany i prowadzony przez Urząd Miejski w szkołach, które podlegają miastu. Program będzie obejmował działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze. Ma to fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą, a jak wynika z danych Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej sytuacja wśród dzieci i młodzieży jest bardzo zła, ponieważ 69 procent 3-latków, 88 procent 6- latków i 81 procent 12-latków ma próchnicę.

Również Rzecznika Praw Dziecka widzi potrzebę wprowadzenia świadczeń medycznych do szkół. I trzeba je wprowadzić wprowadzać systemowo. Zagadnienie opieki medycznej w szkołach wpisuje się w koncepcję proponowaną przez Rzecznika, polegającą na wyodrębnieniu w koszyku świadczeń gwarantowanych świadczeń dla dzieci.

Źródło: Rynek Zdrowia

Pt., 22 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska