Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Procedura likwidacji szkoły – ciekawy wyrok

Procedura likwidacji szkoły – ciekawy wyrok fotolia.pl

Prezentujemy kilka ciekawych tez z uzasadnienia wyroku WSA w Opolu z 28 lipca 2014 r. sygn. II SA/Op 240/14 dotyczącego procedury likwidacji szkoły.

Przepisu art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty wynika, że ustawodawca poza bezwzględnym wymogiem informacyjnym oraz wymogiem zapewnienia przez organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu nie zawarł żadnych innych przesłanek, kryteriów od spełnienia których uzależniłby uprawnienie organu prowadzącego szkołę do jej likwidacji. Powyższe przesądza o tym, że kryteria kontroli sądowoadministracyjnej są czysto prawne. Kontrolą Sądu nie może być objęta celowość, zasadność czy potrzeba likwidacji szkoły. Sąd administracyjny nie może brać pod uwagę aspektu społecznego likwidacji szkoły.

Bezwzględny obowiązek zawiadomienia rodziców uczniów likwidowanej szkoły, o którym mowa w art. 59 ust. 1 ustawy powstaje, jeśli została podjęta uchwała intencyjna, tj. uchwała o zamiarze likwidacji. Treścią informacji - zawiadomienia - jest "zamiar likwidacji szkoły".

W przypadku, gdy organ prowadzący szkołę rozciągnął proces likwidacji na okres dwóch lat, likwidując szkołę stopniowo, wówczas organ obowiązany jest powiadomić o takiej likwidacji co najmniej na 6 miesięcy przed przyjętym terminem rozpoczęcia likwidacji. Jeżeli rozpoczęcie likwidacji następuje w dniu 1 września danego roku, należy dokonać zawiadomienia najpóźniej w dniu 28 lutego - roku rozpoczynającego likwidacje a nie kończącego proces likwidacji.

Forma zawiadomienia nie powinna być wybierana bez uwzględnienia daty podjęcia uchwały i czasu, który pozostał do rozpoczęcia biegu sześciomiesięcznego terminu. Możliwe jest zatem przyjęcie formy doręczenia za pośrednictwem poczty. Wówczas niepodjęcie przez rodzica ucznia przesyłki w terminie, w warunkach tzw. awizowania, przy zastosowaniu norm stosowanych w polskim systemie prawa (dotyczy to przepisów procedury cywilnej, administracyjnej, czy też sądowoadministracyjnej w powiązaniu z przepisami o warunkach wykonywania usług pocztowych) pozwala na ocenę, że organ wywiązał się z obowiązku zawiadomienia.

Źródło: CBOSA

Sob., 25 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel