Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie ZPP i MEN

Spotkanie ZPP i MEN fotolia.pl

22 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej w gabinecie Tadeusza Sławeckiego, Sekretarz Stanu odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli resortu i Związku Powiatów Polskich.

Na spotkaniu Ludwik Węgrzyn, Prezes ZPP wręczył Ministrowi Sławeckiemu zaproszenie na posiedzenie Zarządu ZPP. Posiedzenie to ma odbyć się 18 maja w Warszawie. Został on zaproszony do dyskusji na temat:

  • zwrotu kwot z części oświatowej subwencji ogólnej w wyniku działań Urzędów Kontroli Skarbowej w kontekście konieczności zmian systemowych,
  • problemów wynikłych na tle stosowania art. 32 ustawy okołobudżetowej,
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych – ich funkcjonowania i finansowania,
  • szkolnictwa zawodowego – dzień dzisiejszy i przyszłość.

Minister Sławecki zaproponował, aby kwestie finansowe, jeszcze przed posiedzeniem Zarządu ZPP, zostały omówione z wiceprzewodniczącym Komisji Finansów Publicznych Sejmu, Janem Łopatą.

W trakcie potkania przedstawicie MEN zwrócili się z prośbą o pomoc w uregulowaniu problemu finansowania dziecka skierowanego do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w okresie miedzy wydaniem skierowania a fizycznym stawieniem się w ośrodku. Obecnie podstawą do naliczenia środków finansowych w postaci subwencji oświatowej dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych jest liczba wychowanków wykazana w systemie informacji oświatowej. Jak podaje MEN, w systemie informacji oświatowej należy wykazywać wychowanków przyjętych do młodzieżowego ośrodka wychowawczego i wpisanych księgi wychowanków. W ocenie resortu nie powinno wykazywać się tzw. miejsc pustych (oczekujących na przyjazd osoby skierowanej do ośrodka). Tymczasem praktyka dyrektorów ośrodków jest inna. W efekcie za ten okres ośrodki otrzymywały subwencje niesłusznie. Teraz pieniądze trzeba zwrócić. W trakcie spotkania rozważano różne możliwości rozwiązanie tego problemu, np. w formie abolicji.

MEN przyznał też, że rozważa także możliwość wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących wskazywania przez kuratora specjalistycznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Wystąpił również z prośbą o opinię ZPP na ten temat. Modyfikacja ta miałaby polegać na tym, że dziecko mógłboby skorzytać z poradni specjalistycznej prowadzonej przez inny poiwat niż właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Nie byłaby tutaj wymagana zgoda  organu prowadzącdgo. Dotyczyłoby to dzieci autystycznych, w tym z zespołem Aspergera, niedowidzących i niedosłyszących. Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami finansowymi, które rekompensowałyby samorządom koszty prowadzenia poradni przyjmującej dzieci z innych powiatów. 

Niedz., 26 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska