Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zachować język polski na brytyjskiej maturze

Zachować język polski na brytyjskiej maturze fotolia.pl

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska wystąpiła do Nicky Morgan, Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii z prośbą o rozważenie zachowanie możliwości zdawania języka polskiego na brytyjskiej maturze.

Interwencja ta ma związek z informacjami o zagrożeniu zniesienia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej egzaminu maturalnego z języka polskiego (A-level Polish). Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 r. „Zwracam się do Pani Minister w imieniu jednej z najliczniejszych w Wielkiej Brytanii grup narodowych. Jesteśmy zaniepokojeni planowanym przez Pani rząd zmianami w systemie certyfikacji znajomości języków obcych na maturze w Wielkiej Brytanii. W ich wyniku uczniowie utracą możliwość ubiegania się o certyfikat A-level z języka polskiego” – napisała minister Kluzik-Rostkowska.

To informacja od AQA, instytucji organizującej dotychczas w Wielkiej Brytanii maturę z języka polskiego. Decyzję uzasadniono wprowadzeniem – w ramach wdrażanej przez tamtejszy rząd szerokiej reformy oświaty – wymogu sprawdzania podczas egzaminów z nowożytnych języków obcych także umiejętności mówienia i słuchania ze zrozumieniem. Dotychczas egzamin maturalny z języka polskiego obejmował jedynie pisanie i czytanie.

Jak pisze dalej w swoim wystąpieniu minister edukacji narodowej „W angielskim systemie edukacyjnym uczy się ponad 25 tys. polskich dzieci. Oprócz tego polska społeczność zorganizowała ponad sto szkół uzupełniających, prowadzących nauczanie języka polskiego i wiedzy o Polsce. Piętnaście tysięcy polskich dzieci, które do nich uczęszczają, podejmują wielki dodatkowy wysiłek i poświęcają swój wolny czas, by utrzymać więź ze swoją pierwszą ojczyzną. Pozbawianie ich możliwości udokumentowania tej pracy spotkałoby się z wielkim rozczarowaniem”.

Szefowa MEN zwraca uwagę swojej brytyjskiej odpowiedniczce, że w związku z dorastaniem dzieci polskiego pochodzenia, które urodziły się w Wielkiej Brytanii w ostatnim dziesięcioleciu, zainteresowanie zdawaniem języka polskiego na egzaminie maturalnym będzie rosło. „ Język polski jest dziś czwartym językiem w Unii Europejskiej, więc jestem przekonana, że możliwość uzyskania matury z języka polskiego byłaby cenna zarówno dla uczniów polskiego pochodzenia, jak i innych narodowości” – konkluduje polska minister.

Joanna Kluzik-Rostkowska poprosiła o dokonanie przeglądu planowanej reformy i rozważenie zachowania możliwości zdawania języka polskiego na maturze. Jednocześnie wyraziła gotowość do zaangażowania się wspólnie z brytyjską minister w działania na rzecz rozwiązania tej niezwykle ważnej dla obu stron sprawy.

Źródło: men.gov.pl

Pt., 27 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun