Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pensja pracownika to prawo. Brak wypłaty to wykroczenie

Pensja pracownika to prawo. Brak wypłaty to wykroczenie fotolia.pl

Czytelniczka Serwisu Samorządowego PAP zapytała, czy słusznie szkoła wstrzymała jej wypłatę wynagrodzenia. W czasie ferii zimowych musiała się poddać operacji, 2 lutego (pierwszy dzień po feriach) zawiadomiła szkołę, że jest w szpitalu i nie wie, kiedy wyjdzie oraz jak długo będzie na zwolnieniu lekarskim.

Kiedy po powrocie do domu 5.02.2015 r. mąż Czytelniczki zaniósł pracodawcy zwolnienie, przez przypadek dowiedzieli się, że pensja nadal nie została przelana na konto. Księgowa tłumaczyła, że Czytelniczka nie stawiła się do pracy pierwszego dnia miesiąca, a pensję ma wypłacaną "z góry", więc nie mogła zostać przelana, dopóki nie będzie dostarczone zwolnienie. Czytelniczce taka sytuacja wydawała się niezgodna z prawem. Serwis Samorządowy PAP wysłał w tej sprawie do resortów pracy i edukacji zapytanie o interpretację tej sytuacji.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało, że kwestia terminu wypłaty wynagrodzenia nauczyciela jest uregulowana w art. 30 ust. 3 Karty nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

Odnośnie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Dotyczy to również wynagrodzenia nauczyciela za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Departament Prawa Pracy w MPiPS przypomniał, że zgodnie z prawem wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacone raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Obowiązkiem pracodawcy jest w szczególności terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie. Niewypłacenie przez pracodawcę w ustalonym terminie wynagrodzenia to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Sytuację, gdy po wypłacie wynagrodzenia za pracę pracownik jest nieobecny i nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, reguluje przepis art. 87 § 7 k.p. Zgodnie z przepisem, z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Źródło: samorząd.pap.pl

Pt., 20 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun