Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył zespół doradczy do spraw kształcenia zawodowego

Ruszył zespół doradczy do spraw kształcenia zawodowego fotolia.pl

19 marca odbyło się pierwsze spotkanie członków Zespołu opiniodawczo-doradczego do spraw kształcenia zawodowego. Członkowie nowopowstałego zespołu otrzymali od minister Joanny-Kluzik Rostkowskiej akty powołania członkom Zespołu opiniodawczo-doradczego do spraw kształcenia zawodowego.

Zespół został powołany zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 20 stycznia 2015 r. W jego skład wchodzą przedstawiciele ministrów właściwych dla zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz największych oświatowych związków zawodowych.

Idea tego Zespołu powstała na posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Uczestnicy Komisji poprosili, by w związku z dużym zainteresowaniem szkolnictwem zawodowym, spotykać się w Ministerstwie Edukacji, a ja się na to zgodziłam. To dobry pomysł – powiedziała szefowa MEN. – Pomysł powrotu do świetlanych lat szkolnictwa zawodowego padł na bardzo podatny grunt, a miałam okazję przekonać się, że w środowiskach lokalnych bardzo wiele się w tej dziedzinie dzieje – dodała minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

Z kolei wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, zapewnił, że resort jest otwarty na nowe propozycje zmian legislacyjnych potrzebnych przy reformie kształcenia zawodowego.

Do zadań Zespołu należy opiniowanie lub proponowanie:

  • działań na rzecz aktywizowania pracodawców do włączenia się w proces kształcenia zawodowego, w szczególności działań współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego;
  • działań służących upowszechnianiu dobrych praktyk z zakresu kształcenia zawodowego, w szczególności dobrych praktyk współpracy szkół z pracodawcami;
  • rozwiązań mających ułatwić i zintensyfikować współpracę pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi;
  • działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.

Tematem pierwszego spotkania Zespołu był: polski system dualny kształcenia zawodowego oraz fundusze unijne przeznaczone na kształcenie zawodowe w nowej perspektywie finansowej do roku 2020.

Źródło: men.gov.pl

Czw., 19 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun