11 marca 2015 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w konferencji zorganizowanej w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna Szkoła”.
Podczas spotkania zainaugurowany został ogólnopolski program certyfikowania placówek edukacyjnych „Chronimy Dzieci”, które spełniają najwyższe standardy ochrony najmłodszych przed przemocą.
W konferencji w Sejmie, udział wzięli m. in. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach Urszula Augustyn, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn, Naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Michał Lewoc oraz dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dzieci Niczyje, pomysłodawczyni programu „Chronimy Dzieci”.
Adresatami programu są placówki oświatowe i opiekuńcze. Program zakłada szkolenie personelu w zakresie ochrony najmłodszych przed zagrożeniami i pomocy im w niepokojących sytuacjach. Wyposaży ich także w umiejętności pozwalające na prowadzenie zajęć edukacyjnych, w czasie których przekażą dzieciom i ich rodziców informacje, jak chronić się przed przemocą i wykorzystywaniem.
W ramach projektu „Chronimy Dzieci” w placówkach oświatowych i opiekuńczych wprowadzona zostanie polityka ochrony dzieci. Standardy przyjęte przez te miejsca, zapewniać będą jasne procedury interwencji w przypadkach podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone w rodzinie lub przez personel. Zagwarantują również ochronę danych osobowych i wizerunku dziecka, bezpieczny dostęp najmłodszych do Internetu czy ochronę ich przed tzw. szkodliwymi treściami. Jednym z założeń programu jest też zapewnienie dzieciom pomocy i kontaktu z osobami nie tylko kompetentnymi, ale także – sprawdzonymi pod kątem niekaralności.
Zwieńczeniem programu jest przyznanie certyfikatu „Chronimy Dzieci”. Jest on potwierdzeniem, że w danej placówce spełnione są wszystkie standardy ochrony dziecka, a pracownicy wiedzą jak zapobiegać sytuacjom przemocowym i jak zareagować, kiedy będzie miała miejsce.
Źródło: www.brpd.gov.pl