Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Minister Edukacji Narodowej wystąpienie w sprawie realizacji prawa małoletnich cudzoziemców do edukacji w Polsce.
Rzecznik Praw Obywatelskich nawiązując do otrzymanej odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienie w sprawie stwierdziła, że za działaniami zmierzającymi do odpowiedniego przygotowania kadry pedagogicznej powinny pójść zmiany systemowe, które z jednej strony ułatwią szkołom skuteczną realizację zadań, a z drugiej strony poprawią sytuację małoletnich cudzoziemców uczących się w polskich szkołach.
Jednym z rozwiązań sugerowanych przez Rzecznika było ujednolicenie podstawy programowej realizowanej w stosunku do cudzoziemców. Minister Edukacji Narodowej stwierdziła jednak, że obowiązujące przepisy dają szkołom duże możliwości wyrównywania szans edukacyjnych, a wprowadzenie specjalnych regulacji dla cudzoziemców może te szanse zmniejszać. Minister nie wskazała też żadnych alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć dysproporcji w wymaganiach, jakie poszczególne szkoły stawiają uczniom. Rzecznik przedstawiła także propozycje zmiany zasad dopuszczania cudzoziemców do egzaminów zewnętrznych tzn. sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego. Proponowane przez Ministra Edukacji Narodowej ułatwienia dla uczniów Rzecznik uznała bowiem za dalece niewystarczające.
Dobrym rozwiązaniem zdaniem RPO jest rozważane przez Ministra zwiększenie minimalnego wymiaru czasowego dodatkowych zajęć z języka polskiego. Zgodnie z zapowiedzią jednak, wprowadzenie tej zmiany ma poprzedzać trwająca aż rok analiza istniejących potrzeb i skutków finansowych, jakie zmiana ta może powodować.
Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła więc o podjęcie działań, które w realny sposób wpłyną na poprawę stanu realizacji prawa małoletnich cudzoziemców do edukacji w Polsce.
Źródło: www.rpo.gov.pl