Zakładanie i prowadzenie gimnazjów, z wyjątkiem gimnazjów specjalnych, należy do zadań własnych gmin.
W świetle art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym, a w przypadku szkół artystycznych - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zatem zgodnie z treścią tego przepisu jednostka samorządu terytorialnego, jaką jest powiat, może po zawarciu porozumienia z gminą założyć i prowadzić szkołę gimnazjalną, w tym gimnazjum dwujęzyczne. Przepis ten stanowi samodzielną kompetencję powiatu do zakładania i prowadzenia szkoły lub placówki, których zakładanie i prowadzenie nie należy do ich zadań własnych (wyrok NSA z dnia 10 lutego 2010 r. o sygn. akt I OSK 2195/11).
Z powołanego przepisu art. 5 ust. 5b nie wynika, aby szkoła co do której utworzenia zawarto porozumienie, mogła być założona i prowadzona wyłącznie na terenie jednostki samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym, będącej stroną porozumienia (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2013 r. II SA/Po 745/12).
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym przez powiat rozumieć należy pewną lokalną wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium. Terytorium powiatu pokrywa się z terytorium jednej lub kilku gmin. Tym samym powiat swoje zdania oraz zadania powierzone realizuje jednocześnie na terytorium gmin.