Rada gminy nie jest uprawniona, aby uzależnić prawo do przyznania jednego ze składników wynagrodzenia nauczycielowi tzn. dodatku za warunki pracy od faktycznego wykonywania pracy w tych warunkach, ponieważ Kodeks Pracy reguluje sytuacje, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia nawet gdy nie świadczy pracy (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 września 2008 r., IV SA/Wr 290/08).
W przypadku dodatku za wysługę lat upoważnienie rady gminy do ustalenia wysokości, czy szczegółowych warunków jego przyznawania jest ograniczona przepisem art. 33 Karty Nauczyciela, w którym ustawodawca sam rozstrzyga o kwestii wysokości tego dodatku, przyjmując, iż wynosi on 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy i wypłacany jest w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym, że nie może on przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego.
Natomiast ust. 3 tego przepisu upoważnia ministra do spraw oświaty i wychowania do określenia przypadków zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do powyższego dodatku. Zgodnie z art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54. Natomiast zgodnie z art. 80 Kodeksu Pracy, za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Przepis art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, w zakresie nie uregulowanym w ustawie odsyła do Kodeksu Pracy, co oznacza, iż rada gminy nie posiada delegacji ustawowej do uregulowania w regulaminie wynagradzania nauczycieli kwestii, czy dodatek za wysługę lat, będący w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 tej Karty składnikiem wynagrodzenia nauczycieli, przysługuje nauczycielowi korzystającemu ze zwolnienia lekarskiego. Powyższe oznacza, iż rada gminy nie posiada upoważnienia ustawowego do uregulowania wysokości składników wynagrodzenia nauczyciela w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego.