Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązek publikacji uchwały w sprawie rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć

Obowiązek publikacji uchwały w sprawie rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć fotolia.pl

Uchwała rady gminy podjęta na podstawie przepisów art. 42 ust. 7 i art. 91d pkt 1 ustawy  Karta Nauczyciela ma charakter aktu normatywnego w rozumieniu art. 40 ust. 1 u.s.g.

Zgodnie z brzmieniem tych przepisów KN, rada gminy określa:

  1. zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
  2. zasady udzielania i rozmiar obniżek oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć;
  3. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3 art. 42 KN, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a KN, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

Normy zawarte w takiej uchwale noszą w sobie cechy generalności (czyli nie odnoszą się do indywidualnie oznaczonego podmiotu, lecz do pewnej kategorii potencjalnych adresatów - pracowników pedagogicznych - zarówno aktualnych, jak i przyszłych) i abstrakcyjności (tj. mogą zostać wykorzystane w nieograniczonej liczbie przypadków w przyszłości), a poprzez swój charakter kształtują sytuację prawną jej adresatów. Niezależnie zatem od woli organu stanowiącego, takiego rodzaju akt normatywny, powinien zostać bezwzględnie ogłoszony, czyli podany do publicznej wiadomości, w sposób określony przepisami ustawy.

Źródło: Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 5 grudnia 2013 r. NPII.4131.1.528.13

Pt., 13 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka