W stałej rubryce prowadzonej przez Serwis Samorządowy PAP i poświęconej edukacji, pojawiło się ciekawe pytanie i chyba jeszcze ciekawsza odpowiedź. Przytaczamy dla naszych czytelników ten ciekawy casus.
Czytelnik zapytał: Czy jest zgodne z prawem, kiedy żona wójta jest dyrektorką przedszkola samorządowego? O odpowiedź poprosiliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Resort wskazał, że zgodnie z art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Przepis artykułu 2 ustawy wymienia jednostki, w których zatrudnieni są pracownicy samorządowi. Są to zatrudnieni w: urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych; starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych; urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych; biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki oraz biurach jednostek administracyjnych samorządów.
Z odpowiedzi MEN wynika, że przepisu mówiącego o zakazie zatrudnienia osób sobie bliskich w tych jednostkach, nie stosuje się wobec dyrektora szkoły lub przedszkola będącego nauczycielem.
Zgodnie z art. 3 ustawy, jej przepisów nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w jednostkach wymienionych w art. 2, których status prawny określają odrębne przepisy. Status prawny dyrektorów szkół regulują przepisy ustawy o systemie oświaty oraz ustawy Karta Nauczyciela.
Do dyrektora szkoły będącego nauczycielem nie mają więc zastosowania przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowisko takie potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 28 listopada 2007 r., II SA/Bd 643/07, w którym rozstrzygnięto, iż dyrektor szkoły nie jest gminnym pracownikiem samorządowym. Tym samym nie można mówić o bezpośredniej podległości służbowej, o jakiej mowa w ustawie o pracownikach samorządowych.
Zakaz wyrażony w art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych ma natomiast zastosowanie do dyrektora szkoły niebędącego nauczycielem, bowiem jest on pracownikiem samorządowym.
Źródło: samorzad.pap.pl