Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miliard dla młodych

Miliard dla młodych fotolia.pl

Wniosek o udostępnienie, już w tym roku, 1 mld euro w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, złożyła Komisja Europejska. To oznacza, że płatności zaliczkowe, jakie państwa UE otrzymują na pobudzenie zatrudnienia młodzieży, wzrosną nawet trzydziestokrotnie – dotrą tym samym do niemal 650 tys. młodych ludzi, pomagając im w znalezieniu pracy.

 – Przedkładając wniosek, Komisja daje jasno do zrozumienia, że zatrudnienie ludzi młodych w dalszym ciągu jest ogromnie ważnym elementem naszej politycznej strategii. Dokonamy płatności zaliczkowych w wysokości około 1 mld euro, przeznaczając je na wsparcie państw członkowskich w ich staraniach o powrót młodych ludzi do pracy, o ponowne podejmowanie przez nich kształcenia lub staży. Młodzi ludzie będą mogli dzięki temu nie tylko przyczynić się – za sprawą swoich umiejętności i dynamizmu – do rozwoju gospodarki i społeczeństwa, ale również odzyskają swoją godność – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za euro i dialog społeczny.

Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, dodała: – Młodzi Europejczycy potrzebują pracy i to natychmiast. Nie możemy godzić się na to, aby więcej niż jedna na pięć młodych osób na rynku pracy nie mogła dzisiaj znaleźć zatrudnienia. Przeznaczając więcej środków i dokonując tego w krótszym terminie, możemy sprawić, że więcej młodych ludzi powróci na rynek pracy: uczynię co w mojej mocy, aby ten cel zrealizować.

Głównym priorytetem obecnego składu Komisji jest wzmocnienie konkurencyjności Europy, stymulowanie inwestycji i tworzenie miejsc pracy. W oparciu o plan inwestycyjny opiewający na 315 mld euro mogą powstać miliony nowych miejsc pracy – nie tylko dla ludzi młodych. Jednak mimo utworzenia tych nowych miejsc pracy, młodym ludziom może być bardzo ciężko z powodzeniem wejść na rynek pracy. Dlatego też Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych skupia się w szczególności na tym, aby spowodować powrót młodych ludzi do pracy lub zapewnić im szkolenia. Wszystkie państwa członkowskie zaangażowały się w program gwarancji dla młodzieży: pragną zapewnić młodym ludziom poniżej 25 roku życia oferty pracy odpowiedniej jakości, przyuczenie do zawodu lub szkolenie w ciągu czterech miesięcy od momentu opuszczenia szkoły lub utraty miejsca pracy. Dzisiejsza zapowiedź pomoże urzeczywistnić tę gwarancję, w myśl zobowiązania podjętego przez Komisję w jej programie prac na rok 2015.

Przedstawiony dzisiaj wniosek pozwoliłby zwiększyć z 1–1,5 proc. do 30 proc przewidzianą w budżecie na 2015 r. stawkę płatności zaliczkowych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Korzystające z tej inicjatywy państwa członkowskie (Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo) mogłyby tym samym otrzymać jedną trzecią z kwoty 3,2 mld euro niezwłocznie po przyjęciu odpowiednich programów operacyjnych. Zakłada się, że państwa członkowskie będą udostępniać te środki bezpośrednio beneficjentom projektów w postaci płatności zaliczkowych na poczet projektów. Proces ten będzie ściśle monitorowany.

Komisja szacuje, że to przyspieszenie płatności zaliczkowych może zwiększyć tempo bezpośredniego wsparcia i objąć jeszcze w tym roku od 350 000 do 650 000 młodych osób. Dla porównania: obowiązująca obecnie stawka płatności zaliczkowych pozwoliłaby na objęcie wsparciem zaledwie od 14 000 do 22 000 młodych osób.

Przedmiotowy wniosek legislacyjny zostanie poddany dyskusji w Parlamencie Europejskim i Radzie, które muszą go przyjąć, zanim będzie mógł wejść w życie.

Źródło: KE

Czw., 5 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka