Minister Joanna Kluzik-Rostkowska wystosowała 4 lutego list skierowany do samorządów. W liście przypomniała, do 28 lutego jest czas na podjęcie decyzji o likwidacji i zamknięciu szkół. Szefowa resortu edukacji w swoim liście zachęca organy prowadzące, aby głęboko zastanowiły się zanim zapadnie decyzja o zamknięciu placówki. Minister zachęca do rozważenia argumentów za i przeciw szczególnie dotyczących małych szkół podstawowych.
Przypominając podczas konferencji prasowej różne możliwości, mówiła: - „Likwidacja małych szkół daje często pozorne oszczędności. Budynki po zlikwidowanych lub skonsolidowanych szkołach często pozostają nadal na utrzymaniu gmin, bo trudno znaleźć na nie nabywców. Jeśli dzieci ze zlikwidowanej szkoły przejdą do szkoły zbiorczej, trzeba je będzie dowozić. Dojdą koszty związane z dojazdem i zatrudnieniem opiekuna – przypominała”.
Zdaniem minister edukacji narodowej małe szkoły mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji. Od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci 4-letnie, a od 2017 r. - 3-letnie, będą miały prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Dzieci mogłyby uczestniczyć w zajęciach wychowania przedszkolnego w budynku szkolnym. Małe szkoły na obszarach wiejskich mogą stanowić swoiste centra kultury (łączyć funkcję biblioteki, przedszkola, uniwersytetu III wieku), miejsca życia społeczności lokalnej (spotkań kulturalnych, siedziba komisji wyborczej, etc.).
Minister edukacji narodowej wskazała, że zamiast likwidacji małych szkół, samorządy mogą skorzystać z innych, zgodnych z prawem rozwiązań: przekazania ich do prowadzenia innym podmiotom, niż jednostki samorządu terytorialnego lub utworzenie filii.
Treść listu minister edukacji narodowej w załączniku.
Źródło: men.gov.pl