Do Sejmu trafiła kolejna inicjatywa ustawodawcza rodziców dotycząca powrotu do rozpoczęcia spełniania obowiązku edukacji szkolnej przez dziecko w wieku 7 lat, a obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko w wieku 6 lat.
Projekt „Rodzice chcą mieć wybór” ma na celu przywrócenie decyzyjności w sprawach edukacji dziecka osobom dla niego najważniejszym czyli matce i ojcu.
Projekt ustawy koncentruje się na następujących kwestiach:
1. Wiek rozpoczęcia edukacji szkolnej zależy od decyzji rodziców
2. Prawo a nie obowiązek pięciolatków do edukacji przedszkolnej. Ponad to przedszkole działające na terenie szkoły musi być niezależne od szkoły (posiadać odrębną dyrekcję) i oferować prawdziwe przedszkolne warunki dla dzieci
3. Powrót do programów nauczania uwzgledniających poziom rozwoju i dojrzałości dziecka oraz powrót do pełnej realizacji programu wychowania przedszkolnego.
4. Kontrola rad rodziców nad programem nauczania w szkołach i przedszkolach oraz utworzenie rad rodziców także w placówkach niepublicznych i innych formach edukacji przedszkolnej.
5. Wybór podręczników pozostaje przywilejem nauczycieli z koniecznością porozumienia się w tym zakresie z rada rodziców. projekt przewiduje także dotację państwową na dowolnie wybrany podręcznik.
6. Organizacja zajęć dodatkowych uzależniona od wyboru rodziców
7. Obligatoryjne standardy warunków w szkołach określone w drodze rozporządzenia polegające na podwyższenie standardów m.in. na dowóz dzieci do szkół, organizowanie w szkole stołówki, szatni
8. Obligatoryjne opiniowanie przez rady rodziców decyzji o likwidacji szkół, przedszkoli i przenoszenia oddziałów
9. Podejmowanie decyzji o prowadzeniu domowej edukacji przez rodziców a nie dyrekcję, po konsultacji ze specjalistą.
Zdaniem projektodawców powrót do systemu wypracowanego przez lata będzie miał pozytywny wpływ na jakość pracy w szkołach i przedszkolach. Rodzice zyskają wpływ na edukację dzieci. Wśród skutków gospodarczych regulacji projektodawcy wskazują na podniesienie jakości opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, podniesienie poziomu edukacji i wzrost zaufania obywateli do państwa.
Źródło: www.sejm.gov.pl