Rozpoczęcie okresu powierzenia stanowiska w toku roku szkolnego powoduje, że pierwszy rok szkolny okresu powierzenia stanowiska kończy się z końcem roku szkolnego, w którym dyrektor objął stanowisko, to jest z dniem 31 sierpnia.
W takiej sytuacji dyrektor szkoły od początku nowego roku szkolnego, to jest od 1 września rozpoczyna kolejny rok szkolny okresu, na który powierzono stanowisku. Okres ten może skończyć się maksymalnie z upływem 4 kolejnych lat szkolnych. W takiej sytuacji, a więc objęcia stanowiska w toku roku szkolnego, okres 5 lat szkolnych, na który można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły zawsze będzie krótszy niż 5 lat kalendarzowych, a ścisłej będzie mieścił się między 4 i 5 latami kalendarzowymi.
Tylko bowiem w sytuacji kiedy okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły rozpoczyna się z dniem 1 września, okres 5 lat szkolnych jest równoważny okresowi 5 lat kalendarzowych.
Inna interpretacja, traktująca lata szkolne na wzór lat i innych okresów kalendarzowych, nie może być zaakceptowana. Oznaczałaby ona, że w razie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły w toku roku szkolnego, co jest niekiedy konieczne z różnych usprawiedliwionych przyczyn (tak jak w badanej sprawie), 5 letni okres powierzenia stanowiska dyrektora, mierzony latami szkolnym, kończyłby się przed zakończeniem roku szkolnego, co wprowadzałoby dezorganizację w zarządzaniu szkołą, mogąca powtarzać się za każdą zmianą dyrektora szkoły.
Organizacja pracy szkoły jest bowiem ściśle związana z rokiem szkolnym, definiowanym w art. 63 ustawy.
Wyrok WSA w Lublinie z 13 listopada 2014 r. sygn. III SA/Lu 948/14. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Źródło: CBOSA