Posłowie kilku komisji dyskutować będą w bieżącym tyodniu nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o systemie oświaty (druk 2957). Formalnym uzasadnieniem dla projektu jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 września ub. r., dotyczącego sposobu określenia zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów. Zmiany były omawiane ze stroną samorządową na posiedzeniu zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu 16 września br. Samorządowcy opiniowali projekt o pozytywnie, ale warunkowo, oczekując spełnienia swoich postulatów.
- Warunek 1 dot. pozostawienia art. 5 a ust. 4 (przekazywanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych) w dotychczasowym brzmieniu, tj. bez dopisywania wyników nadzoru pedagogicznego. Warunek nie został spełniony. W proponowanej zmianie czytamy, iż wyniki nadzoru pedagogicznego będą musiały być załączane do informacji.
- Warunek 2 dot. art 20f ust. 2. Projekt zakłada nowe brzmienie przepisu, które spowoduje zniesienie obowiązku dołączania do wniosku o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej, prowadzącej kształcenie zawodowe zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Samorządowcy wnioskowali pozostawienie zapisu jak dotychczas. MEN nie uwzględniło tego wniosku.
- Warunek 3, dot. art 61 ust. 3. Strona samorządowa wnioskowała o zwiększenie z 25 do 26 maksymalnej liczby dzieci w oddziale kl. I-III szkoły podstawowej. MEN nie uwzględniło tej uwagi wprost, ale można powiedzieć, ze pośrednio tak. Projekt daje możliwość zwiększenia liczby dzieci w przypadku, gdy dziecko zamieszkujące w obwodzie szkoły zgłosiło się do niej po rozpoczęciu roku szkolnego i dyrektor uzyskał zgodę organu prowadzącego na przyjęcie takiego dziecka.
- Warunek 4 dot. umożliwienia organom prowadzącym udziału w posiedzeniach rad pedagogicznych w szkołach. Resort nie uwzględnił tej uwagi. Wskazał jednak, że możliwość uczestniczenia organu prowadzącego w posiedzeniach rady pedagogicznej gwarantuje art. 40 ust 3 ustawy (w zebraniach rady mogą brać udział osoby zaproszone przez przewodniczącego).
- Warunek 5 dot. proponowanej zmiany art. 34 ust. 1, z której MEN ostatecynie się wycofał, wcześniej proponując poszerzenie zakresu przedmiotowego nadzoru prawnego, wykonywanego przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, o naruszanie nie tylko ustawy o systemie oświaty, ale także aktów wykonawczych do ustawy.