W Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku odbyło się dwudniowe seminarium na temat edukacji na obszarach wiejskich.
W seminarium wzięli przedstawiciele JST, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele z obszarów wiejskich, na terenie których prowadzone są klasy łączone. Jak zauważono najtrudniejszym wyzwaniem stojącym przed małymi gminami jest poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwolą na obniżenie wysokich kosztów utrzymania małych szkół, będących niejednokrotnie centrami życia i integracji społeczności lokalnych.
Zasadniczym celem który postawili przed sobą organizatorzy seminarium było wsparcie organów prowadzących małe szkoły z klasami łączonymi oraz ich dyrektorów w codziennej pracy. Nowe wyzwania z którymi przychodzi się mierzyć małym wiejskim samorządom prowadzącym szkoły to niż demograficzny i silna migracja ludności wiejskiej do miast. Równie istotnym elementem spotkania była możliwość wymiany doświadczeń związanych z organizacją procesu dydaktycznego szkoły z klasami łączonymi. Podjęto także tematykę uwarunkowań prawnych pracy małych szkół oraz funkcjonowania klas łączonych w polskim systemie edukacji.
Seminarium poświęcone małym szkołom wiejskim, zapoczątkowało działania w projekcie „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym II etap”, dotyczące alternatywnych rozwiązań w organizacji i finansowania małych szkół. Na początku 2015 roku (styczeń, luty) zaplanowanych jest 5 dwudniowych seminariów poświęconych temu zagadnieniu. Seminaria odbędą się w 5 miastach wojewódzkich (Rzeszów, Lublin, Białystok, Olsztyn i Warszawa tj. w regionach gdzie małych szkół o liczbie do 110 uczniów jest najwięcej). Celem planowanych seminariów będzie zaproponowanie samorządowcom innych niż likwidacja rozwiązań organizacyjnych i finansowych wobec małych szkół.
Źródło: www.ore.edu.pl