Czy stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela, o której mowa w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela, obejmuje dodatek funkcyjny przewidziany w art. 32 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela?
Wyjaśnienia wątpliwości zawartych w pytaniu prawnym należy poszukiwać w wykładni przepisów Karty Nauczyciela. Artykuł 30 ust. 1 stanowi, że wynagrodzenie nauczyciela składa się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatków. Rozróżnia więc w sposób wyraźny wymienione składniki wynagrodzenia, określając dodatki w przepisach art. 32-34.
Z art. 35 ust. 4 Karty wynika natomiast, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły, wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatków, o których mowa w art. 34.
Wykładnia gramatyczna art. 35 ust. 4 Karty przemawia za tym, że przez użyte w nim określenie „stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela” należy rozumieć wynagrodzenie zasadnicze bez dodatku funkcyjnego, skoro z mogących przysługiwać nauczycielowi dodatków wymienia się w tym przepisie tylko dodatki przewidziane w art. 34 tej Karty. Są to zaś dodatki za pracę w warunkach trudnych, warunkach uciążliwych oraz w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Przyznanie nauczycielowi prawa do tego rodzaju dodatków za pracę wykonywaną w godzinach ponadwymiarowych znajduje uzasadnienie w charakterze tych dodatków jako związanych z warunkami pracy.
Praca bowiem nauczyciela w godzinach ponadwymiarowych, jak wynika z art. 35 ust. 1 Karty, polega na wykonywaniu przez niego takich samych zadań jak w obowiązkowym wymiarze godzin pracy, a mianowicie w postaci zajęć dydaktycznych (wychowawczych) z uczniami.
Zupełnie inny charakter należy przypisać dodatkowi funkcyjnemu, który zgodnie z art. 32 ust. 1-2 Karty przysługuje nauczycielowi, któremu powierzono funkcje kierownicze w szkole. Jest on więc związany ze sprawowaniem określonej funkcji, co wyjaśnia niewymienienie tego dodatku w art. 35 ust. 4 tej Karty, określającym wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Uregulowania zawarte w Karcie Nauczyciela wskazują więc na to, że między wynagrodzeniem zasadniczym nauczyciela i przysługującym mu dodatkiem funkcyjnym nie zachodzą ani takie podobieństwa, ani takie związki, które pozwalałyby na objęcie ich jednym określeniem.
Z przytoczonych względów należy wskazać, że stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela, o której mowa w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela, nie obejmuje dodatku funkcyjnego przewidzianego w art. 32 ust. 1 i 2 Karty.