Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel Kongresu Gmin Wiejskich o zmiany w oświacie

Apel Kongresu Gmin Wiejskich o zmiany w oświacie fotolia.pl

Kongres Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaapelował do Rządu i Parlamentu RP o pilne podjęcie prac nad nowelizacją prawa oświatowego.

W stanowisku dotyczącym warunków wykonywania zadań oświatowych przez samorządy wiejskie Kongres Gmin Wiejskich przypomniał, że projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przygotowany wspólnie przez stronę samorządową i rządową, wbrew zapewnieniom Rządu RP, nie został skierowany do Parlamentu. Współpraca utknęła w martwym punkcie, natomiast samorządy nadal borykają się z koniecznością finansowania zadań oświatowych ponad kwotę części oświatowej subwencji ogólnej. Ponadto podejmowane próby w procesie racjonalizacji wydatków oświatowych, w tym likwidacja czy przekształcanie szkół spotyka się z awersem kuratorów oświaty i resortu edukacji pomimo, iż ma na celu ratowanie placówek.

Kluczem do rozwiązania problemów jest nowelizacja prawa oświatowego i uwzględnienie głosu samorządów w tej sprawie, które to niejednokrotnie przedstawiały propozycje zmian.

Uczestnicy XV Kongresu Gmin Wiejskich podkreślili, że oczekują nowelizacji prawa oświatowego, a szczególnie Karty Nauczyciela, podjęcia prac nad systemem finansowania i standaryzacją zadań oświatowych, subwencjonowania wychowania przedszkolnego oraz doprecyzowania przepisów dotyczących dotowania podręczników szkolnych i urealnienia wysokości dotacji na ten cel.

Niedz., 28 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka