Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ryczałt na telefon to koszt pracodawcy. Dla nauczyciela

Ryczałt na telefon to koszt pracodawcy. Dla nauczyciela fotolia.pl

Za portalem samorzad.pap.pl publikujemy odpowiedź MEN na pytanie czytelniczki, czy należy ryczałt na telefon uwzględnić przy obliczaniu średniego wynagrodzenia nauczycieli. Czy ryczałt za telefon to element wynagrodzenia?

Czytelniczka zapytała: Czy spośród składników wynagrodzenia nauczycieli, kiedy mowa o innych świadczeniach wynikających ze stosunku pracy, należy wliczać do średniej wynagrodzeń ryczałty na telefony (odprowadzony podatek i zus) i przejazdy służbowe dyrektorów (odprowadzony podatek)?

MEN odpowiedział: Przepisy art. 30a zobowiązuje samorządy do przeprowadzenia analizy poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń.
W przypadku nieosiągnięcia w roku podlegającym analizie wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3, w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego ustala kwotę różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1, a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3, ustalonych w danym roku.

Wynagrodzenie średnie nauczyciela zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela składa się z:

  • wynagrodzenia zasadniczego;
  • dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
  • nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.

Ryczałt na telefon to koszt pracodawcy
W świetle powyższego ryczałty na telefony i przejazdy służbowe dyrektorów nie mogą być ujmowane w analizie średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30a ustawy - Karta Nauczyciela, gdyż nie stanowią składników wynagrodzenia nauczyciela, wymienionych w ww. przepisie.
Inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, to np.:

  • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
  • zasiłek na zagospodarowanie,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
  • odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy,  emerytalne, rentowe.

Ryczałt za telefon lub finasowanie podróży służbowych stanowią koszty pracodawcy związane z funkcjonowaniem placówki, nie stanowią składników wynagrodzenia nauczycieli.

źródło: samorzad.pap.pl

Sob., 5 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun