Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Wynagrodzenie" za wychowywanie dzieci

fotolia.pl

Do Sejmu wniesiono poselski projekt ustawy o świadczeniach dla osób, które wychowały co najmniej troje dzieci do ukończenia pełnoletności.

Celem niniejszej ustawy jest ustanowienie specjalnego świadczenia dla osób, które poświęcając karierę zawodową zdecydowały się na wychowanie dzieci, w związku z czym nie przysługuje im prawo do korzystania ze świadczeń ujętych w ustawie o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych.

Projekt przewiduje ustanowienie specjalnego świadczenia dla osób, które wychowywały przez co najmniej 10 lat troje lub więcej dzieci własnych lub przysposobionych. Świadczenie to ulegnie zwiększeniu w wypadku wychowania większej ilości dzieci, o 10% na każde kolejne dziecko. Świadczenie to będzie przyznawane comiesięcznie w wysokości półtorakrotności renty socjalnej przyznawanej na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej w danym roku kalendarzowym.

Do 10 letniego okresu, o którym mowa powyżej, nie będą wliczały się:

  1. okresy zawieszenia, ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd,
  2. okresy przebywania w areszcie lub w zakładzie karnym przez osobę wychowującą co najmniej troje dzieci, mimo braku zawieszenia, ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd.

Skutkiem finansowym proponowanej ustawy będzie obciążenie budżetu państwa, na skutek wypłaty świadczeń dla osób, które zrezygnowały z pracy na rzeczy wychowywania dzieci. Szacunkowy koszt funkcjonowania ustawy wyniesie ok. 5 milionów złotych rocznie. Środki te pochodzić będą ze środków budżetu państwa – część 31, dział 853 (Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej).

Świadczenie to będzie przyznawane w drodze decyzji ministra właściwego do spraw rodziny w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, na wniosek osoby zainteresowanej.

Niedz., 30 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka