Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zainaugurowano Rok Szkoły w Ruchu

Zainaugurowano Rok Szkoły w Ruchu fotolia.pl

Aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka - powiedział Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej otwierając 30 października spotkanie inaugurujące Rok Szkoły w Ruchu. W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN chce zwrócić uwagę między innymi na:

  • uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
  • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
  • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
  • uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
  • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

Dla realizacji tych działań Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zorganizowało akcję „Ćwiczyć każdy może".
Podczas spotkania zaproszono instytucje i organizacje do Koalicji na rzecz Roku Szkoły w Ruchu. Przystępujący do niej partnerzy zobowiązują się do wspierania działań mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży szkolnej do jak największej aktywności fizycznej  w szkole i poza nią oraz kształtowanie wśród uczniów nawyku regularnej aktywności fizycznej. Do Koalicji mogą przystąpić organy służby publicznej, organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Zamiast komentarza: Animus sanus in corpore sano magnum bonum est - jak mawiali starżytni, czyli zdrowy duch w zdrowym ciele jest wielkim dobrem. Dobrze, że resort edukacji chce o tym nie tylko pamiętać, ale także działać. Sprawność fizyczna naszej młodzieży jaka jest, każdy widzi. Każde, nawet drobne działanie mające na celu ten stan zmienić na lepsze jest godne wsparcia i pomocy, także, a może przede wszystkim ze strony samorządu.

źródło: men.gov.pl

Czw., 31 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun