Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stare SIO do 2017 roku

Stare SIO do 2017 roku fotolia.pl

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Projekt nowelizacji ustawy zakłada przedłużenie funkcjonowania starego Systemu Informacji Oświatowej o 3 lata (tj. do 1 marca 2017) i wykorzystywanie danych gromadzonych w tym systemie do podziału części oświatowej subwencji ogólnej między jednostki samorządu terytorialnego w latach 2014-2016.

Przedłużenie działania starego SIO będzie wiązało się z równoległą pracą dwóch systemów, tj. „starego" i „nowego". Sytuacja ta ma pozwolić aby przez najbliższe 3 lata bezpiecznie dokonywać podziału części oświatowej subwencji ogólnej na podstawie danych zgromadzonych w starym systemie.

Dodatkowe trzy lata mają umożliwić również wyeliminowanie błędów w danych identyfikacyjnych w nowym systemie, w tym błędów użytkowników SIO 
i błędów w rejestrze PESEL oraz korektę danych dziedzinowych (wszystkie dane poza informacjami z systemu PESEL) przekazywanych do bazy danych SIO. W konsekwencji, 
w strukturze podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej ma wzrosnąć odsetek środków, które będą mogły być przeznaczane na dofinansowanie innych zadań niż korekta błędów statystycznych.

Wprowadzono także mechanizm zapewniający możliwość gromadzenia w bazie danych nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli, czyli danych niezgodnych z danymi w rejestrze PESEL. Ma to umożliwić monitorowanie efektywności procesu weryfikacji tych danych z danymi w rejestrze PESEL.

Pozyskana zostanie informacja o liczbie osób, których dane nie zostały zweryfikowane oraz powstanie możliwość określenia czasu niezbędnego do wyjaśnienia stanu faktycznego (niezgodności z rejestrem PESEL).

Możliwość jednoczesnego przekazywania do nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych uczniów i nauczycieli – ma pozwolić odpowiednio wcześnie analizować dane w nim zgromadzone 
i posiłkować się nimi w celu prowadzenia polityki oświatowej. W rezultacie mają zostać stworzone warunki, w których bezpiecznie można wykorzystywać dane z nowego systemu na potrzeby podziału subwencji oświatowej, począwszy od 2017 r.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Źródło: KPRM

Niedz., 6 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka