Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

35 muzeów Małopolski pod jednym adresem internetowym

35 muzeów Małopolski pod jednym adresem internetowym fotolia.pl

Pod adresm: www.muzea.malopolska.pl ruszył portal Wirtualne Muzea Małopolski, dzięki któremu na monitorach komputerów, tabletów i smartfonów, można oglądać najciekawsze obiekty małopolskich muzeów.

Wirtualne Muzea Małopolski to wspólny projekt województwa małopolskiego, Małopolskiego Instytutu Kultury i muzeów z całego regionu, m.in. Krakowa, Zakopanego, Tarnowa, Nowego Sącza, Wadowic, Chrzanowa, Wieliczki, Gorlic, Dobczyc i Piwnicznej Zdroju.

- Żyjemy w XXI wieku, w czasie zmieniających się technologii multimedialnych, cyfrowych i naszym obowiązkiem, a jednocześnie przywilejem, jest zastosowanie tych technologii do tego, aby nasze dziedzictwo chronić i udostępniać w zupełnie nowy sposób - oczekiwany przez zwiedzających, naukowców, uczniów w szkołach. Postanowiliśmy stworzyć projekt, który pozwoli wszystkim muzeom w Małopolsce zachować najcenniejsze obiekty w nowej, cyfrowej formie i udostępnić wszystkim tym, którzy dotąd nie mieli okazji ich oglądać - mówi Jacek Krupa z zarządu województwa małopolskiego - Liczymy na to, że ten projekt rozszerzy się na całą Polskę. Jesteśmy dobrym przykładem i wzorem dla innych ośrodków kultury w kraju i za granicą. Wirtualne Muzea Małopolski to fantastyczna rzez, która będzie służyła naszej kulturze – dodał.

Funkcjonowanie portalu na konferencji prasoewej przedstawiła dyrektor Joanna Orlik z Małopolskiego Instytutu Kultury. – Na pewno padnie dziś pytanie czy to jest ten moment, kiedy zasiądziemy przed ekranami komputerów i już nie wyjdziemy z domu, a wszystkie muzea zobaczymy siedząc wygodnie na kanapie. Jest dokładnie odwrotnie. Idea tego portalu jest taka, żeby dać dostęp, możliwość pierwszego kontaktu z obiektem, ale później zachęcić do wyjścia, pójścia do muzeum, spotkania się z innymi obiektami, do zwiedzania Małopolski. Joanna Orlik dodała, że katalog muzealiów będzie ciągle powiększany i niebawem na portalu pojawi się 200 nowych eksponatów.

To przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i zbiorów muzealnych. Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski już teraz można obejrzeć w formacie 3D, 3D HD i 2D ponad 700 eksponatów, tak dokładnie jak nigdy do tej pory i bez obawy o zniszczenie czy naruszenie muzealnej etykiety. W wirtualnym wymiarze znajdziemy m.in. egipski sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego czy kajak ks. Karola Wojtyły. Za pomocą kilku kliknięć mamy możliwość powiększania eksponatu, obracania, oglądania go z każdej strony i z najdrobniejszymi szczegółami, ale również poznania historii, ciekawostek z nim związanych i muzeum, w którym na co dzień jest prezentowany. Są także filmy i pliki audio z niezwykłymi historiami, czytanymi m.in. przez Annę Dymną, Jana Peszka, Krystynę Czubówną czy Krzysztofa Globisza. To wszystko ma być impulsem do odwiedzenia muzeum i obejrzenia eksponatów „na żywo".

Portal WMM to strona internetowa, ale też aplikacja mobilna. Każdy z nas będzie mógł skanować fotokody obiektów muzealnych, robić sobie zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać katalogi, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki i grać w fabularną grę Obrońcy czasu. Wirtualne Muzea Małopolski – jako pierwszy portal muzealny w Polsce – wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą. Zastosowano także audiodeskrypcję części eksponatów, a dzięki temu dostęp do nich mają także osoby niewidome i niedowidzące.

Projekt Wirtualne Muzea Małopolski kosztował 10 mln zł, z czego 2 mln pochodzi z budżetu województwa. Pozostała część to środki z funduszy europejskich.

Źródło: UMWM, polskaszerokopasmowa.pl

Śr., 25 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka