Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bryła dla nowoczesnego centrum kultury

Bryła dla nowoczesnego centrum kultury fotolia.pl

Obiekt nowego centrum kultury w Zabrzu będzie łączył w sobie aż cztery funkcje. W budynku zlokalizaowane zostanie muzeum, biblioteka, sala widowiskowa oraz centrum kreatywności. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję obiektu.

Nowe centrum kultury Carbon Art powstanie przy ulicy Słodczyka, w bezpośrednim sąsiedztwie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Taka lokalizacja pozwoli na połączenie wspólnym dziedzińcem obu brył w jeden kompleks. W ten sposób miejsce będzie łączyło górniczą tradycję i kulturę. Powierzchnia użytkowa nowego centrum kultury w Zabrzu wyniesie ponad 7297 mkw.

W centrum kultury, projektu Konior Studio, powstanie muzeum miejskie, centrum kreatywności, miejska biblioteka publiczna oraz sala widowiskowa. Strefa wejściowa do budynku została utworzona wokół przestronnego, czterokondygnacyjnego holu wejściowego. Na częściowo zagłębionym poziomie -1 umieszono muzeum. Wykorzystanie dużej różnicy kondygnacji pozwoli zapoznać się z częścią wystawienniczą już od samego wejścia głównego do budynku poprzez zaprojektowane przeszklenie. Jedyne pomieszczenia muzeum wymagające naturalnego światła (pracownie) zlokalizowano na 4 piętrze. Centrum kreatywności znajdzie się na I piętrze. Na szczególną uwagę zasługują sale muzyczne. Ich nietypowe ukształtowanie będzie chronić odwiedzających i muzyków przed niekorzystnymi wrażeniami akustycznymi. Sala widowiskowa na 320 osób została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o koncertach muzyki klasycznej. Będzie miała ona jednak możliwość swobodnej zmiany funkcji. Dostęp dla publiczności zapewniono po obu stronach sali na półpoziomie między parterem, a pierwszym piętrem bryły budynku. Na drugim piętrze znajdzie się biblioteka. Ta, nieco wyższa lokalizacja, dobrana została ze względu na mniejszy ruch, sprzyjający tego rodzaju działalności. Czytelnia zlokalizowana została na trzecim piętrze. Jest najbardziej odseparowana od reszty budynku i połączona z obszernym zielonym tarasem, dostępnym dla czytelników.

Chętnych do obejrzenia wizualizacji odsyłamy tutaj.

Źródło: archirama.pl

Niedz., 18 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża