W związku z przypadkami bezprawnego wykorzystania przez podmioty nieuprawnione logotypu Programu Kapitał Ludzki oraz logo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w celach komercyjnych, Minister Rozwoju Regionalnego informuje, że takie działania noszą znamiona oszustwa, a dodatkowo wprowadzają beneficjentów w błąd.
Powyższe nadużycia dotyczą planowanych do realizacji w ramach Poddziałania 9.1.1 Programu Kapitał Ludzki (PO KL) działań związanych z modernizacją oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zakres wsparcia udzielanego w ramach projektów, obejmujący inwestycje w infrastrukturę przedszkolną, został określony przez MRR w ramach zamkniętego katalogu działań możliwych do sfinansowania ze środków projektowych. Katalog stanowi załącznik do opracowanych przez MRR Zasad przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie modernizacji oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych w ramach Poddziałania 9.1.1 POKL.
Z informacji, które trafiły do resortu wynika, że firmy komercyjne, świadczące usługi w zakresie wyposażenia szkół i przedszkoli w materiały dydaktyczne i sprzęt edukacyjny, tworząc specjalną ofertę handlową dedykowaną wyłącznie działaniom planowanym do realizacji w ramach PO KL wykorzystują logotypy PO KL oraz znak MRR, bez uzyskania stosownej zgody co czyni ww. działania bezprawnymi.
Minister Rozwoju Regionalnego informuje, że katalog wydatków kwalifikowalnych, który stanowi załącznik do Zasad realizacji projektów dotyczących modernizacji oddziałów przedszkolnych wskazuje wyłącznie ogólne kategorie wydatków. Jednocześnie należy wyjaśnić, że żaden konkretny producent/dystrybutor materiałów dydaktycznych czy edukacyjnych nie jest oraz nie będzie preferowany lub wyróżniany.
Ponadto, jak dodaje resort rozwoju regionalnego, należy mieć na uwadze, że beneficjenci przedmiotowych projektów, czyli organy prowadzące szkoły, zobowiązane są do dokonania zakupów towarów i usług z zastosowaniem obowiązujących przepisów prawa polskiego i wspólnotowego, w tym ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
Wykorzystywanie znaków towarowych objętych prawem ochronnym, bez zgody podmiotów uprawnionych, w tym przypadku Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, stanowi naruszenie prawa, z tytułu którego MRR może dochodzić zaspokojenia roszczeń powstałych w wyniku bezprawnego korzystania ze znaku towarowego. Niezależnie od ww. roszczeń, uprawniony z tytułu prawa ochronnego na znak towarowy może skorzystać z prawnokarnych środków ochrony swoich interesów, tj. złożyć wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa polegającego na oznaczeniu towarów zarejestrowanym znakiem towarowym, którego sprawca nie ma prawa używać, a którego sprawca używa w celu wprowadzenia takich towarów do obrotu. Ponadto, bezprawne korzystanie ze znaku towarowego może stanowić element działalności wypełniający znamiona przestępstw określonych w ustawie Kodeks karny. Ministerstwo każdorazowo będzie analizowało możliwość podjęcia ww. kroków prawnych wobec wykorzystania logotypu PO KL i MRR w celach innych niż wynikające z obowiązków informacyjno-promocyjnych beneficjentów projektów współfinansowanych ze środków EFS.
Źródło: MRR