Wysłanie dziecka na kolonie lub obóz po raz pierwszy, to bardzo trudna decyzja. Ważne jest, żeby była ona podejmowana wspólnie przez Ciebie - rodzica oraz Twoje dziecko. Sytuacja ta wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno dziecka jak i samego siebie.
Upewnij się, że Twoje dziecko chce jechać na kolonie - czasem warto poczekać jeszcze jeden rok, niż wysyłać dziecko na siłę i narazić je na niemiłe wspomnienia zrażając do tej formy wypoczynku na całe życie. Nie ma konkretnego wieku, w którym najlepiej wysyłać dzieci na kolonie. Bywa, iż sześcio-, siedmiolatkowie bardzo chętnie wyjeżdżają, ale bywa i tak, że dziewięcio-, dziesięciolatkowie nie chcą jeździć na kolonie dla dzieci. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Twojej pociechy!
Wspólnie z dzieckiem wybierz miejsce i formę wypoczynku – najlepiej, jeśli pierwsze kolonie czy obóz dziecko spędzi stosunkowo niedaleko od domu (2 do 3 godzin samochodem). Forma, jaką wybierzecie powinna interesować dziecko a nie Ciebie. To pierwszy krok do jego zadowolenia z wyjazdu.
Wspólnie ustalcie zasady odwiedzin dziecka - dobry organizator kolonii ma ustalone dni odwiedzin rodziców, w które dzieci są na terenie ośrodka. Niedopuszczalne jest obiecanie dziecku przyjazdu i niedotrzymanie słowa.
Wspólnie omówcie obawy dziecka związane z pierwszym wyjazdem na kolonię lub obóz – nowa sytuacja u wszystkich ludzi budzi pewne obawy. Są one tym większe, im większą niewiadomą jest to, co ma nas spotkać. Dzieci najczęściej oprócz rozłąki z rodzicami i domem obawiają się samotności, braku akceptacji rówieśników oraz tego, że w przypadku jakiegoś problemu pozostaną zdane same na siebie.
Opowiedz dziecku o tym jak wyglądają kolonie i obozy (co się robi na kolonii, organizacja dnia, podział na grupy itp.) oraz o miejscu w którym będzie (miejscowość, budynek, pokoje, wycieczki itd.). Zaakcentuj dziecku, że wychowawca na kolonii będzie najbliższą osobą, do której będzie mogło zwrócić się z każdym problemem i na pewno otrzyma pomoc.
Zapewnij dziecko o możliwości codziennego kontaktu telefonicznego z Tobą - optymalne rozwiązanie, to 1 telefon dziennie po kolacji.
Przetrenuj wcześniej w domu samodzielne dobieranie stroju, ścielenie łóżka, utrzymanie porządku, pakowanie i rozpakowywanie walizki – z takim przygotowaniem dużo łatwiej poradzi sobie w realnej sytuacji. Do nabycia nowych umiejętności nie wystarczy samo mówienie o tym, jak należy to zrobić. Niezbędny jest trening praktyczny!
Dokładnie przemyśl jaką kwotę kieszonkowego dasz dziecku i omówcie sposób jego wydawania – jaka suma dziennie jest optymalna, na co dziecko może wydawać pieniądze, gdzie będzie je trzymało (najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie i wypłacanie pieniędzy przez wychowawcę – zabezpiecza to przed zgubieniem lub kradzieżą). Nie dawaj dziecku zbyt dużych nominałów najlepiej jeśli będą to kwoty w banknotach po 10 zł.
Kształtuj w dziecku postawę serdeczności do innych osób – uśmiech, miłe słowo i serdeczność mają „magiczne działanie”- sprawiają że inni nas lubią i chętnie przebywają w naszym towarzystwie. Taka postawa pomoże dziecku zdobyć nowych znajomych, miło spędzić z nimi czas i zmniejszy ryzyko nieporozumień i konfliktów.
Przed wyjazdem zwróć uwagę na zasady zachowania higieny osobistej (toaleta poranna i wieczorna, prysznic, zmiana bielizny i ubrań, pozostawianie po sobie czystości w toalecie itd.). Dzieci, podobnie jak dorośli wrażliwe są na niemiłe zapachy. Nie dbając o higienę dziecko naraża się na odtrącenie i wyśmiewanie przez rówieśników.
Spakuj dziecku odpowiednią ilość rzeczy. Pamiętaj, żeby ilość bielizny była większa niż ilość dni na kolonii na wypadek częstszego zabrudzenia (np. zamoczenia skarpetek) - dzięki temu zapobiegniesz dodatkowemu niepotrzebnemu stresowi dziecka. Nie wszystkie dzieci umieją prać a czasem po prostu nie ma do tego warunków, czy czasu. Co spakować – to temat na osobny artykuł.
Dobrym pomysłem jest wysłanie dziecka na pierwsza kolonię wspólnie z kolegą/koleżanką lub rodzeństwem – da to gwarancję dziecku, że już na starcie będzie lubiane i akceptowane bynajmniej przez jedną osobę. Zmniejszy to u dziecka poziom lęku przed tym co nowe i nieznane oraz obaw przed brakiem akceptacji przez inne dzieci. Pamiętaj, że właściwe przygotowanie pociechy do wyjazdu pozwoli jej cieszyć się wakacjami kolekcjonując niezwykłe wspomnienia oraz zdobywając nowe, cenne umiejętności.
źródło: www.kolonieiobozy.org.pl