Ustawowego określenie pensum pedagogów i psychologów szkolnych, celem zapewnienia tym grupom zawodowym uczciwego określenia ilości godzin czasu pracy domagają się posłowie Solidarnej Polski, na gruncie skierowanego do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela.
Celem regulacji jest ujednolicenie pensum ww. grup zawodowych i uregulowanie go w ustawie na poziomie norm określonych dla takich samych specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych określa organ prowadzący szkołę lub placówkę naukowo-dydaktyczną (stosownie rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa).
Podstawową różnicą w dotychczasowym a projektowanym stanie prawnym jest ustawowe określenie pensum nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych, w ustawie– Karta Nauczyciela. Oznacza to odebranie kompetencji samorządu terytorialnego, jako organu prowadzącego szkołę do określania pensum i przerzucenie jej do systemu uregulowań materii ustawowej.
Wnioskodawcy uważają, iż ujednolicenie pensum nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych z nauczycielami poradni psychologiczno-pedagogicznych będzie realizacją konstytucyjnej zasady równego traktowania.
źródło: www.sejm.gov.pl