7 maja zaczną się tegoroczne egzaminy maturalne, a już wiadomo, że od 2015 nastąpią w nich kolejne ważne zmiany.
Ponadprzedmiotowy charakter sprawdzianu zastąpi sprawdzanie wiadomości i umiejętności z przedmiotów kluczowych dla dalszej nauki - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzamin sprawdzający umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat zastąpi prezentację w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz języka mniejszości narodowej. Zdający będą mieli obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej, bez wymaganego progu zdawalności.
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podpisała 25 kwietnia 2013 r. znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Określa ono nowe zasady przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu maturalnego począwszy od 2015 r.
Jak twierdzi resort oświaty, zmiany w egzaminach zewnętrznych są skorelowane z wdrażaniem nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, która w klasach IV-VI szkoły podstawowej i liceach ogólnokształcących zakończy się w roku szkolnym 2014/2015, w technikach - w roku szkolnym 2015/2016.
Zatem po raz pierwszy przystąpią do sprawdzianu i egzaminu maturalnego na zmienionych zasadach uczniowie klas VI szkół podstawowych i absolwenci liceów ogólnokształcących w roku szkolnym 2014/2015, a w roku szkolnym 2015/2016 - absolwenci techników.
Treść rozporządzenia i jego uzasadnienie w załącznikach pod tekstem.
źródło: men.gov.pl