Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Letnia Akademia: Demokracja w szkole - Zaprasza ORE

Letnia Akademia: Demokracja w szkole - Zaprasza ORE fotolia.pl

Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza trzyosobowe zespoły składające się z dyrektorów szkół, nauczycieli z tej samej szkoły oraz przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych lub stowarzyszeń rodziców do udziału w Letniej Akademii pt. „Demokracja w szkole”. Letnia Akademia to wspólny projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Europejskiego Centrum Wergelanda i Rady Europy. Letnia Akademia proponuje wprowadzenie zmian zmierzających ku demokratyzacji życia szkół poprzez doskonalenie kompetencji w zakresie edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka dla trzyosobowych zespołów z państw Europy Wschodniej, Środkowej oraz rejonu Kaukazu.



Celem Letniej Akademii jest wprowadzenie w życie polityki Rady Europy poprzez:

  • stosowanie zapisów Karty Edukacji Obywatelskiej i Edukacji o Prawach Człowieka oraz zaleceń Rady Europy w szkołach i społecznościach lokalnych,
  • wspieranie szkół we wdrażaniu zasad edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka poprzez realizację działań, zorientowanych na demokratyzację procesów zachodzących w różnych obszarach życia szkoły.

Letnia Akademia jest rocznym projektem realizowanym w środowisku międzynarodowym, który składa się z trzech etapów: trzymiesięcznej pracy przygotowawczej on-line, tygodniowego szkolenia w Centrum szkoleniowym ORE w Sulejówku pod Warszawą oraz 10-miesięcznej realizacji projektów w szkołach. Zajęcia prowadzone są w językach angielskim i rosyjskim. Mając na względzie osobiste doświadczenia i oczekiwania poszczególnych uczestników, program szkolenia oparty jest na kompleksowym podejściu do życia szkoły, koncentrując się na zmianie zarządzania szkołą, metod nauczania, atmosfery w klasie oraz współpracy ze społecznością lokalną. Ponadto, uczestnicy mają możliwość spotkać się z międzynarodowymi i polskimi ekspertami i zadać im konkretne pytania.

Po powrocie do szkół i społeczności lokalnych każdy zespół opracowuje roczny projekt, opisujący wyzwania w swojej szkole i społeczności oraz konkretne środki, które zamierza zastosować podczas wprowadzania zmian. Kontynuacja współpracy i realizacja projektu odbywa się przy wsparciu i doradztwie trenerów oraz komunikacji uczestników na platformie on-line.

Letnia Akademia, która jest inicjatywą polską, zdobywa coraz większe uznanie w międzynarodowym środowisku zajmującym się wdrażaniem edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka w systemach edukacyjnych. W roku 2012 Rada Europy w oparciu o wypracowany w Polsce model zorganizowała podobne szkolenie w Czarnogórze, dla edukatorów z państw Europy Południowo-Wschodniej. Na konferencji w Strasburgu 29-30 listopada 2012 r, dotyczącym realizacji zaleceń Karty Edukacji Obywatelskiej i Edukacji o Prawach Człowieka Rady Europy, polska Letnia Akademia była prezentowana jako jeden z najlepszych przykładów dobrej praktyki na równi z takim projektem, jak nowy „Kompas”.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 18 stycznia 2013 r.

Opis projektu w języku angielskim i rosyjskim oraz formularze aplikacyjne można pobrać na stronie ORE, klikacją TUTAJ.

Źródło: ore.edu.pl

Pt., 4 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun