Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pensum nauczycielskie w sądzie

Pensum nauczycielskie w sądzie fotolia.pl

Jak informuje PAP, Rada Miejska w Kętrzynie określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli:

  • prowadzących gimnastykę korekcyjną,
  • ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, prowadzących zajęcia w oddziałach integracyjnych przedszkoli
  • prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych,
  • prowadzących zajęcia terapeutyczne i rewalidacyjno-wychowawcze oraz socjoterapetów i innych specjalistów prowadzących zajęcia specjalistyczne w szkołach i placówkach.

Wojewoda stwierdził, że wymienieni pedagodzy są nauczycielami, o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, co oznacza, że ich pensum określił ustawodawca i podjęta przez radę miejską uchwała jest naruszeniem prawa.

Samorząd z kolei podkreślał, że organ nadzoru w żaden sposób nie uzasadnił podstawy swojego twierdzenia, że nauczyciele wymienieni w uchwale są nauczycielami szkół wymienionych w ust. 3 lub innymi specjalistami oraz dlaczego ustalenie ich tygodniowego wymiaru godzin wykracza poza delegację ustawową.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. WSA w Olsztynie uznał, że Rada Miejska w Kętrzynie zaskarżoną uchwałą całkowicie bezpodstawnie ustaliła dla nauczycieli ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym prowadzących zajęcia w oddziałach integracyjnych, obowiązkowy wymiar 26 godzin. Nauczyciele tacy należą bowiem do kategorii nauczycieli wymienionych w art. 42 ust. 3 KN, a ich pensum wynosi 18 godzin.

„Prowadzenie zaś przez nich zajęć w oddziałach integracyjnych w żadnym razie nie może być podstawą do samowolnej wykładni rozszerzającej, za pomocą której podwyższa się im wbrew regulacjom ustawowym obowiązkowy tygodniowy wymiar czasu pracy z 18 godzin do 26 godzin" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Podobnie za bezzasadne uznał sąd ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Określenie dla nich 25-godzinnego pensum „nosi znamiona obejścia przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu".

Sąd nie podzielił jednak opinii wojewody w zakresie pozostałych pedagogów wymienionych w uchwale. Podkreślił, że ich zatrudnienie jest ściśle związane z potrzebami środowiska lokalnego.

źródło: sygn.: II SA/Ol 1089/12, samorzad.pap.pl

Pt., 30 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun