Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Deregulacja również w bibliotekach

Deregulacja również w bibliotekach fotolia.pl

Nie tylko Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania mające na celu obniżenie wymogów kwalifikacyjnych niezbędnych do zajmowania określonych stanowisk i tym samym ułatwienie dostępu do zawodu. W odniesieniu do bibliotekarzy odpowiednie zmiany zaproponował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w projekcie rozporządzenia w sprawie wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach.

Na stanowisku starszego bibliotekarza wymagania dostosowano do nowego systemu kształcenia – zaproponowano by wymóg przepracowania 4 lat i ukończenia studium bibliotekarskiego zamieniony został na wymóg przepracowania 4 lat i ukończenia studium bibliotekarskiego zamieniony został na wymóg posiadania przynajmniej wykształcenia wyższego na poziomie studiów pierwszego stopnia i 3 lat pracy.W przypadku dwóch najniższych stanowisk (młodszy bibliotekarz i bibliotekarz) uproszczono wymagania ograniczając je do konieczności posiadania wykształcenia średniego w dowolnym zakresie. Uznano bowiem, że w obecnych realiach nie ma konieczności stawiania wymagań w zakresie kierunkowego wykształcenia w odniesieniu do tych stanowisk.

W przypadku stanowisk bibliotekarzy dyplomowanych, jak i dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej rezygnowano z wymogu zdawania egzaminu w postępowaniu kwalifikacyjnym, na rzecz wymogu posiadania tytułu magistra lub równorzędnego. Projektodawcy na wprost napisali, że zmiana ta ma przeciwdziałać bezrobociu wśród absolwentów, a jednocześnie wpłynąć na zwiększenie liczby bibliotekarzy dyplomowanych. W obecnej sytuacji stanowiska takie są niezwykle rzadkie – zatrudnionych na nich jest zaledwie kilka osób na około 18 tys. bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych. Zniesiono jednocześnie wymóg dotyczący stażu pracy – wskazując, że było to kryterium mechaniczne, które nie gwarantowało jakościowego efektu wykonywanej pracy.

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.

Czw., 11 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski