NIK strofuje burmistrza gminy Chmielnik, za to, że szukając oszczędności powierzył prowadzenie zajęć w szkolnych bibliotekach i świetlicach pracownikom centrum kultury.
Swego czasu opisywaliśmy przełomowe rozwiązanie burmistrza gminy Chmielnik, w której z inicjatywy burmistrza gminy dyrektorzy szkół zawarli porozumienie z dyrektorem Chmielnickiego Centrum Kultury, skutkiem którego w szkołach zaprzestano zatrudniać nauczycieli w bibliotekach i w świetlicach szkolnych, a wykonywanie zadań przewidzianych dla nauczycieli bibliotekarza i wychowawcy świetlicy powierzono pracownikom centrum kultury.
Rozwiązanie takie wprowadzono od 1 września w pięciu szkołach. Celem takiego rozwiązania było zmniejszenie wydatków na funkcjonowanie szkół. Oszczędności przyniosło ograniczenie liczby osób zatrudnionych w bibliotekach i świetlicach szkolnych. Łącznie 14 nauczycieli zatrudnionych w roku szkolnym 2010/11 w bibliotekach i szkolnych świetlicach na podstawie Karty nauczyciela (KN), od roku szkolnego 2011/12 zatrudniono w centrum kultury na podstawie kodeksu pracy.
Konsekwencją była utrata przez nich statusu nauczycieli, a ich wynagrodzenie ustalone zostało według zasad wynagrodzenia pracowników instytucji kultury. Średnie wynagrodzenie tych nauczycieli zmniejszyło się z 4500 do 3000 zł. Ponadto zmiany w organizacji pracy świetlic spowodowały brak zapotrzebowania na prace pozostałych ośmiu nauczycieli świetlic, których umowy zawarte na podstawie KN wygasły z końcem sierpnia.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła takie rozwiązania. Jak wskazała NIK w protokole pokontrolnym, zgodnie z ustawą o systemie oświaty jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić jedynie szkoły publiczne, jednym z warunków publiczności szkoły jest zatrudnianie nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach. - Wprowadzone przez burmistrza gminy Chmielnik rozwiązanie nie dochowało tego wymogu - napisano po kontroli w gminie.
Zdaniem NIK, powierzenie zajęć pracownikom centrum kultury było działaniem nierzetelnym ze względu na pozbawienie tych pracowników - odpowiadającego ich zadaniom - statusu nauczyciela. Dopuszczenie do prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz w danej szkole przez nie będących nauczycielami pracowników innych jednostek organizacyjnych jest niezgodne z KN - podkreślają kontrolerzy. Ponadto jest niezgodne z zasadami organizacji bibliotek szkolnych i świetlic szkolnych wynikającymi z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r.
NIK zwróciła się do burmistrza o zapewnienie organizacji bibliotek i świetlic w szkołach tak by prowadzili je zatrudnieni w tych placówkach nauczyciele.
źródło: portalsamorzadowy.pl, inf. własna