Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat Suwalski - uregulować zasady budowy farm wiatrowych

Powiat Suwalski - uregulować zasady budowy farm wiatrowych fotolia.pl

Rada Powiatu Suwalskiego zaapelowała o uregulowanie zasad sytuowania farm wiatrowych. Jak napisano w stanowisku: „W ostatnich latach na obszarze Polski północno-wschodniej   obserwuje się żywiołowo narastający proces lokalizacji i budowy farm wiatrowych. Jednocześnie towarzyszy temu coraz częściej niezadowolenie społeczne związane z powstającymi farmami.”

Powstające stowarzyszenia przekonują władze samorządowe i społeczeństwo do sprzeciwu wobec inwestorów, którzy za wszelką cenę pragną lokować liczne siłownie wiatrowe. Samorządom zarzuca się, że przy wydawaniu zezwoleń na lokalizację takich obiektów nie uwzględniają negatywnego wpływu tych elektrowni na zdrowie i życie ludzkie, akceptując ich powstawanie w zbyt małej odległości od siedlisk ludzkich. Protestujący, powołując się na różne publikacje, w tym także na opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, która wskazuje na możliwość występowania w najbliższym otoczeniu farm wiatrowych syndromu turbin wiatrowych (WTS), choroby wibroakustycznej (VAD), promieniowania elektromagnetycznego oraz efektu migotania cienia i refleksu światła.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki Rada Powiatu Suwalskiego zwróciła się do rządu i parlamentu o pilne podjęcie prac nad regulacjami prawnymi, dotyczącymi sytuowania elektrowni wiatrowych, które znacznie bardziej od konwencjonalnych chronią cenne przyrodniczo, krajobrazowo i turystycznie obszary kraju, ale przede wszystkim chroniących zdrowie i życie mieszkańców.

Czw., 3 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun