Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obrady Zespołu Wiejskiego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Obrady Zespołu Wiejskiego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

12 listopada obradował Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ocenę pozytywną – bez uwag strony samorządowej – uzyskał projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności przypadających agencji płatniczej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Następnie omówiono dwie kwestie, zasygnalizowane przez Związek Powiatów Polskich. Pierwszą z nich był etap prac nad ustawą o krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Otrzymano odpowiedź, że zakończyły się konsultacje publiczne, więc projekt podlega obecnie modyfikacjom. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnili, że na pewno część uwag ZPP, które wysłano w ramach konsultacji, zostanie wzięta pod uwagę. Projekt oficjalnie do opiniowania przez KWRiST ma trafić jeszcze w listopadzie.

Drugą kwestią były ewentualne zamierzenia rządu w stosunku do przepisów w sprawie spółek wodnych. Związek Powiatów Polskich wskazał, że obecne funkcjonowanie spółek oraz nadzór nad nimi jest w sporej części problematyczny przez niedookreślenia legislacyjne. Ponadto, sytuacją spółek wodnych zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie uzyskano co prawda konkretów w kwestii planów rządu, natomiast zarówno Ministerstwo Rolnictwa jak i Ministerstwo Infrastruktury przyznały, że istnieje potrzeba wsparcia systemowego funkcjonowania takich spółek i organów mających nad nimi nadzór. Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury zapowiedział, że duże znaczenie będzie mieć potencjalne wystąpienie generalne RPO, a także opinie samorządów, które w resorcie zamierzają zbierać w toku prac. Przyznał też, że resort wolałby dokonać zmian kompleksowych niż pojedynczych poprawek ustawy Prawo wodne w tym zakresie.

Na koniec przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zasygnalizował, że być może niedługo powinna ruszyć dyskusja na temat potencjalnego uregulowania kwestii opieki weterynaryjnej i rehabilitacji zwierząt dziko żyjących, co było również poruszone na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST. Zdaniem przedstawicieli powiatów, także Zespół ds. obszarów wiejskich byłby tu dobrym forum do wymiany poglądów.

Śr., 13 Lst. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński