Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe porozumienie na rzecz cyfryzacji i podnoszenia jakości statystyki budowlanej

Nowe porozumienie na rzecz cyfryzacji i podnoszenia jakości statystyki budowlanej fotolia.pl

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) oraz Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) podpisali porozumienie, które ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie poprawy jakości i funkcjonalności Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB). Do porozumienia przystąpił również Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, który aktywnie wspiera rozwój SOPAB. Nowa inicjatywa ma przynieść korzyści zarówno dla administracji budowlanej, jak i dla sprawozdawczości statystycznej.

Cyfryzacja sprawozdawczości statystycznej
Podpisane 30 października porozumienie zakłada, że SOPAB zostanie dostosowany do automatycznego gromadzenia i przetwarzania danych, które będą zasilać statystykę publiczną. Dzięki cyfrowemu przetwarzaniu informacji, SOPAB ma zredukować pracochłonność związaną z tworzeniem raportów statystycznych i wyeliminować ręczne wypełnianie formularzy. Ostatecznym celem jest usprawnienie procesu zbierania, analizy i publikacji jednolitych danych statystycznych z obszaru budownictwa.

„Nasza współpraca zakłada wymianę informacji i opinii w zakresie udostępnianych rozwiązań systemu. Informacje zwrotne, płynące bezpośrednio od użytkowników systemu, pozwolą na doskonalenie poszczególnych funkcjonalności i ich rozwój zgodnie z potrzebami. W rezultacie pozwoli to na cyfrowe prowadzenie kluczowych postępowań administracyjnych w zakresie procesu inwestycyjno-budowlanego i cyklu życia budynku” – podkreśliła Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

SOPAB – nowy wymiar zarządzania w budownictwie
SOPAB to pierwszy ogólnopolski, bezpłatny i zintegrowany system wspierający organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Jego wdrożenie umożliwia cyfrową obsługę postępowań administracyjnych, co znacząco usprawnia procesy decyzyjne oraz wspiera szybki i przejrzysty przepływ informacji. W efekcie zarówno inwestorzy, jak i instytucje państwowe będą mogli skuteczniej monitorować kluczowe procesy w cyklu życia budynków.

Więcej informacji na temat systemu SOPAB oraz postępów w jego wdrażaniu można znaleźć na stronie eBudownictwo (gunb.gov.pl).

Źródło: GUNB

Czw., 31 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła